Hlavní navigace

Nordic Telecom podal kvůli síti Pegas/Tetrapol stížnost k antimonopolnímu úřadu

19. 8. 2019

Sdílet

Ministerstvo vnitra ČR Autor: Jan Sedlák

Nordic Telecom poslal stížnost na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) kvůli zakázce na „vysílačkovou“ síť Tetrapol/Pegas (Přechodové řešení hromadné radiokomunikační sítě integrovaného záchranného systému mezi technologiemi Tetrapol TDM a 3GPP). Jak jsme na Lupě psali, ministerstvo vnitra chce zakázku další provoz této sítě zadat současnému dodavateli v podobě firmy Pramacom bez výběrového řízení.

Nordic napadá to, že vnitro chce zakázku bez výběrového řízení zadat na základě utajeného režimu. Operátor po ÚOHS žádá i vydání předběžného opatření, které zabrání v pokračování zakázky bez otevřeného tendru.

„Postup ministerstva vnitra není podle nás v souladu se zákonem o zadávání veřejných zakázek. Paragraf, který si ministerstvo ke zdůvodnění vybralo, se totiž používá pro situace, kdy má být utajena samotná existence zakázky. Veřejnost však již desítky let ví, že složky Integrovaného záchranného systému využívají technologii Tetrapol a už několik let se v médiích hovoří o potřebě jeho modernizace. V tomto případě tedy není absolutně žádný důvod k utajení,“ uvádí Nordic ke stížnosti.

Nordic Telecom je jedním ze dvou hráčů, který ministerstvu vnitra nabízel zprovoznění sítě, kterou využívají hasiči, záchranáři a policisté, na technologii LTE v rámci 400 MHz. Podobnou nabídku předložilo také O2. Podle Nordicu vnitro opomíjí skutečnosti, že na trhu tyto technologie existují. LTE řešení má na rozdíl od Tetrapolu možnost datových přenosů. Ministerstvo také odmítlo dřívější formální námitky Nordicu.

Vnitro původně chtělo zadat zakázku v hodnotě 4,4 miliardy korun. Po zveřejnění článků nakonec na vládu dodalo upravený návrh. Ten cenu snížil na 3,1 miliardy korun a délku smlouvy zkrátil o polovinu na čtyři roky.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 19. 8. 2019 13:52

    Vladimír Cejvik Bílek

    A co provoz GSM-R? Když vidím ty stožáry ke kterým vede (10gbit) optika, tak je mi smutno že na nich konkurence nemá LTE bez datového limitu a zákazníky z flotily železničních dopravců (ČD, ČD CARGO, R, LEO, Arriva., GWJ, AWT a další...)

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Reportér Lupa.cz a E15. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).