Hlavní navigace

Nová sociální síť spoluzakladatele Wikipedie je tady. WT:Social má být bez reklam

15. 11. 2019

Sdílet

WTSocial - sociální síť

Spoluzakladatel Wikipedie Jimmy Wales už spustil svou avizovanou sociální síť, která má nabídnout alternativu k Facebooku, Twitteru a dalším. Služba WT:Social (WikiTribune Social) odstartovala v tichosti před několika týdny a už přijímá registrace uživatelů.

Projekt vznikl přerodem Wikitribune, pokusu o zpravodajskou službu nabízející faktické a neutrální články. Wales projekt spustil před dvěma lety, ale bez většího úspěchu. Službu teď změnil v sociální síť, která má nabídnout obsah bez clickbajtů a zavádějících zpráv.


„Dáme vám možnost vybrat si, jaký obsah se k vám dostane, a přímo editovat zavádějící titulky nebo nahlašovat problematické příspěvky,“ láká WT:Social. Síť také nebude zobrazovat žádnou reklamu a slibuje, že nebude prodávat data o svých uživatelích.

WT:Social je zcela samostaný projekt, který nemá formálně s Wikipedií nic společného. Na provoz si má vydělat výběrem dobrovolných finančních příspěvků. Po prvních týdnech se do služby podle Walesova vyjádření pro Financial Times (paywall) registrovalo asi 50 tisíc lidí a 200 z nich jí zaplatili.


WT:Social otevřela registraci pro každého zájemce. Po registraci se ale uživatel zařadí do fronty a musí na zpřístupnění služby počkat blíže nespecifikovanou dobu. Virtuální frontu (momentálně je v ní několik desítek tisíc lidí) může přeskočit tím, že zaplatí předplatné. Na výběr jsou dvě varianty: měsíční platby 13 USD nebo roční 100 USD.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).