Hlavní navigace

Wikipedia

Česká, slovenská či německá Wikipedie na celý den přerušily provoz

„Toto je naše poslední šance.“ Text začínající touto větou po celý čtvrtek překrývá obsah české Wikipedie. Online encyklopedie se rozhodla na celý den přerušit provoz. Kromě tuzemské jazykové mutace se „blackout“ týká také slovenské, dánské a…

21. 3. 2019 5:49

Česká Wikipedie bude jeden den vypnutá, na protest proti chystané reformě copyrightu

Poprvé ve své historii chystá česká Wikipedie úplný „blackout“. Proběhnout má ve čtvrtek 21. března a online encyklopedie zůstane vypnutá po celých 24 hodin. Zapojí se tak do protestů proti chystané reformě autorského práva v Evropě. Příslušnou…

18. 3. 2019 9:19

Politici se hesla o sobě snaží měnit pořád, říká wikipedista Vojtěch Dostál

Českou Wikipedii tvoří až šest set aktivních editorů, oproti anglické verzi se nám počet přispěvatelů daří držet, říká v rozhovoru Vojtěch Dostál, předseda rady spolku Wikimedia.

Doba čtení: 13 minut

Wikipedia vyzvala k digitální záchraně vyhořelého muzea, lidé poslali tisíce fotek

Požáru brazilského národního muzea (Museu Nacional) v Rio de Janeiru před týdnem padlo za oběť možná až 20 milionů historických předmětů. Wikipedia vzápětí vyzvala uživatele, aby pomohli alespoň s digitální „záchranou“ sbírek. „Vyfotili jste…

Wikipedia končí s projektem Zero, který ji měl zpřístupnit bez placení za mobilní data

Projekt, který měl zajistit lidem zejména v rozvojových zemích mobilní přístup ke stránkám Wikipedie bez placení drahých poplatků za data, končí. Postupné utlumení Wikipedia Zero oznámila Wikimedia Foundation na svém blogu. Wikipedia v rámci…

Česká Wikipedie slaví v květnu patnáct let. Obsahuje přes 370 tisíc hesel

Necelé dva gigabajty textu, který by pokryl přibližně milion normostran v jedné tištěné encyklopedii. Tuzemští internetoví encyklopedisté vytvořili za patnáct let víc než 370 tisíc hesel. Česká mutace Wikipedie vznikla necelý rok a půl potom, co…

Jimmy Wales chystá Wikitribune. Ta má pomoci s obranou proti falešným zprávám

„Zpravodajství je rozbité a my ho spravíme,“ tvrdí zakladatel Wikipedie Jimmy Wales. Ten se rozhodl posbírat peníze na zaplacení profesionálních novinářů, kteří by měli spravovat jeho nový projekt. Chtěl by jich mít k dispozici deset až dvacet…

25. 4. 2017 9:34

Wikipedie v roce 2015: Wikimedia ČR míří k částečné profesionalizaci

Spolek Wikimedia ČR už dobrovolnicky nestíhá řídit všechny projekty týkající se české Wikipedie. A co chystá Evropská komise v autorském právu?

Doba čtení: 5 minut

WikiGate: smí otevřená Wiki obsahovat odkazy na placené zdroje?

Partnerství mezi Elsevier a Wikipedií vzbuzuje vášně, do otevřeného zdroje by volně nedostupné informace prý neměly patřit.

Doba čtení: 2 minuty

Falešní editoři zneužívali Wikipedii k vydírání prostřednictvím člán­ků

Slíbili protlačit článek, který Wikipedia původně odmítla, pak ho změnili, aby prošel, a nakonec si nechali platit za ochranu proti změnám.

7. 9. 2015 9:39
Doba čtení: 2 minuty

Wikipedia zablokovala stovky účtů kvůli editování hesel za peníze

Podle vydavatelů online encyklopedie šlo o další pokus o ovlivňování obsahu. Stála za ním nejspíš jedna organizovaná skupina.

Doba čtení: 1 minuta

Jaký byl rok 2014? Wikipedia a další sestavili svá rekapitulační videa

Google, Facebook, YouTube, Twitter a teď už i Wiki. Krátká videa, která shrnují letošní dění ve světě, a to jak se otisklo na internetu, už se začínají rojit.

19. 12. 2014 6:30
Doba čtení: 1 minuta

Odstranění informace o členství Ladislava Špačka v KSČ z Wikipedie neprošlo

Pouze pár minut zůstala stránka Wikipedie o Ladislavu Špačkovi bez informace o členství v KSČ.

Doba čtení: 1 minuta

Právo na zapomnění považuji za cenzuru, říká zakladatel Wikipedie

Verdikt Soudního dvora EU vyvolal vášnivé diskuse napříč Evropou. Tvrdě se do něj obuli třeba britští poslanci. Nejnověji si vysloužil kritiku od zakladatele Wikipedie.

Doba čtení: 1 minuta

Česká Wikipedia má na dosah další milník, brzy pokoří hranici 300 tisíc hesel

Za projektem, který v Česku funguje už skoro 12 let, stojí neuvěřitelné množství času a práce stovek tuzemských editorů. Každý den přibude v průměru 80 nových hesel.

Doba čtení: 5 minut

Videa na Wikipedii si nepřehraje každý, dala přednost otevřenému formátu

Wikipedia před širokou kompatibilitou kodeku H.264 dala svobodné licenci kodeků OGG Theora a VP8 (WebM), které však nejsou v rámci HTML 5 podporovány napříč prohlížeči.

Doba čtení: 1 minuta

Wikikonference 2013: Pište seminárky na Wikipedii a zapojte vzdělané důchodce

Pro uživatele Wikipedie se tato encyklopedie stala samozřejmou součástí života, jsou však i lidé, kteří se stále zamýšlejí nad tím, jak její obsah rozšiřovat nebo vylepšovat.

Doba čtení: 5 minut

Wikipedia řeší problém – má upřednostnit kvalitu informací, nebo komunitu?

Wikipedia se v posledních měsících dostává do nepříjemné situace – její anglickou verzi opouštějí editoři a noví se do mravenčí práce příliš nehrnou. Ohrožuje to její budoucnost?

Doba čtení: 5 minut

Wikipedia po pěti letech smazala hoax o válce, která nikdy neproběhla

Celých pět let mohli uživatelé Wikipedie číst o roční válce Portugalska proti indické říši Maratha v letech 1640 – 1641. Článek o střetu nazvaném Bicholim Conflict obsahoval řadu odkazů na zdroje a získal dokonce status Good Article, který označuje kvalitní texty. Jediný problém byl v tom, že žádná taková válka nikdy neproběhla.

Doba čtení: 1 minuta

Wikipedia umožní kontrolu změn před zviditelněním

Wikipedie se dotkne malá ale zásadní změna – veškeré změny stránek chráněných mechanismem „pending changes“, prováděné novým uživatelem nebo uživatelem bez účtu, musí nejprve schválit některý z uživatelů, který má statut editora. Za normálních okolností jsou veškeré změny ve Wikipedii viditelné okamžitě, případně je možné dosáhnout uzamčení stránky tak, aby nemohla vůbec být opravována.

Doba čtení: 1 minuta

Jan Handl: Temná stránka Wikipedie

Cenzura údajné dětské pornografie, svévolné zásahy do obsahu, vyřizování osobních účtů v profilech lidí, podplácení editorů… To vše se dělo a k dobré pověsti Wikipedie to zajisté nepomohlo. Přes to všechno nelze najít závažnější důvod, proč přestat Wikipedii obdivovat.

Doba čtení: 4 minuty

Wikipedia redesignovala mobilní web, důraz klade na čitelnost textů

Lepší čitelnost textů, změněný layout a logičtější navigace jsou hlavním cílem změn na mobilním webu Wikipedie. Tvůrci vyměnili fonty a na stránku přidali navigaci, která je standardně skrytá a vyjíždí po kliknutí na symbol vedle vyhledávací lišty. V menu zatím najdete jen odkaz na domovskou stránku, možnost zobrazení náhodného článku a nastavení. To by se ale mělo brzy změnit:

24. 10. 2012 22:15
Doba čtení: 1 minuta

Wikipedie má problémy s dostupností

Celkový výpadek služeb postihl dnes Wikimedia Foundation. Dle jejich stavového serveru není dostupný prakticky žádný z klíčových serverů. Dle IRC kanálu #wikipedia jde o síťové problémy, které technici řeší.

6. 8. 2012 15:46
Doba čtení: do minuty

Wikistats.co - co frčí na Wikipedii

wikistats.co prozradí co žije na Wikipedii, nikoliv ale z pohledu návštěvnosti či zájmu o články, ale z pohledu změn v článcích. Za službou je DataSift, společnost provozující například i TweetMeme

21. 6. 2012 8:10
Doba čtení: do minuty

Stáhněte si celou (anglickou ) Wikipedii

Kompletní anglická Wikipedia (aktuální k lednu 2012) má pouhých 9.7GB a stáhnout si ji můžete přes .torrent link nebo přímo z (poněkud) přetíženého kiwix.org (najdete tam i další jazykové mutace, ale čeština mezi nimi není). Wikipedii získáte ve formátu  OpenZIM a budete potřebovat čtečku. Jedna z nich je Kiwix – přehled o dalších dostupných čtečkách je případně zde.

Doba čtení: do minuty

Propagátor kosmonautiky Antonín Vítek (1940 - 2012) napsal desítky článků na českou Wikipedii

Dnes zesnulý propagátor kosmonautiky Antonín Vítek byl také aktivním wikipedistou. Informuje o tom dnes v tiskové zprávě Wikimedia Česká republika: Na Wikipedii napsal pod přezdívkou Avitek desítky článků a provedl na 4000 editací. Zapojil se do spolupráce na její tvorbě už v září 2004, jen dva roky po jejím vzniku, a zůstal wikipedistou až do své smrti. Zabýval se opět zejména kosmonautikou, v počátcích Wikipedie napsal základní články z oboru jako Družice, Umělé kosmické těleso a další,…

Doba čtení: 2 minuty

Wikimedia Foundation získala loni od dárců 20 milionů dolarů

Nezisková organizace Wikimedia Foundation, která provozuje otevřenou internetovou encyklopedii Wikipedia, získala v loňském roce 20 milionů dolarů od více než jednoho milionu dárců. Nadaci se přitom od roku 2003 daří každoročně zvyšovat objem získaných finančních prostředků. V současné době je na Wikipedii více než 20 milionů článků v 282 jazycích. Nadace zaměstnává 80 lidí na plný úvazek, může se ale spolehnout také na více než 100 tisíc dobrovolníků, kteří pracují pro Wikipedii a další…

3. 1. 2012 9:16
Doba čtení: do minuty

Wikipedia odstavila italskou verzi, důvodem je nová italská legislativa

Itálie řeší novou legislativu, která by kladla komukoliv na Internetu povinnost zveřejnit jakoukoliv odpověď na obsah, který někdo považuje za závadný. Nově navrhovaný zákon odpovídá slovenskému „právu na odpověď“ a vyžaduje zveřejnění odpovědi do 48 hodin bez jakýchkoliv zásahů a bez šance nechat nezávisle ověřit pravdivost vyjádření.

5. 10. 2011 10:07
Doba čtení: do minuty

CTRL + Wikipedia

Názory na online encyklopedii, kterou tvoří dobrovolníci, se různí. Jedni ji považují za element silně ohrožující vzdělávání a práci s informacemi vůbec, jiní jsou z ní nadšeni. Na které straně stojíte vy?

Doba čtení: 3 minuty

Česká Wikipedia má přes 200 000 článků

Česká verze otevřené internetové encyklopedie Wikipedia pokořila metu 200 000 článků. Česká verze Wikipedie byla založena v roce 2002 a nyní je osmnáctou nejrozsáhlejší verzí této globálně populární internetové encyklopedie, k jejímuž rozvoji může přispět kterýkoliv uživatel Internetu. Během posledního čtvrt roku v průměru denně přibývá 100 článků v češtině.

Doba čtení: do minuty