Hlavní navigace

Wikipedia vyzvala k digitální záchraně vyhořelého muzea, lidé poslali tisíce fotek

10. 9. 2018

Sdílet

Wikimedia Commons - logo Autor: Wikimedia

Požáru brazilského národního muzea (Museu Nacional) v Rio de Janeiru před týdnem padlo za oběť možná až 20 milionů historických předmětů. Wikipedia vzápětí vyzvala uživatele, aby pomohli alespoň s digitální „záchranou“ sbírek.

„Vyfotili jste některý z předmětů? Pomozte nám uchovat jejich podobu a nahrajte jejich fotografie na Wikimedia Commons,“ vyzvala pár dní po požáru na svém twitterovém účtu. Uživatelé mají snímky do veřejné databáze věnovat bez nároku na autorská práva.

Podle serveru Observer lidé na výzvu zareagovali nad očekávání vstřícně. Před požárem měla stránka muzea na Wikimedia Commons asi 200 snímků, ale dva dny po výzvě se jejich počet zvýšil na skoro 3 tisíce.

Brazilské muzeum podle dostupných informací nemělo většinu svých sbírek zachycenu v digitální podobě. 

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 11. 9. 2018 14:34

    Martin Urbanec

    Nesuďte, než pochopíte :). "Auditoři" fungují, ale "auditují" ex post. Sledují naposledy nahrané soubory a pokud najdou něco ke smazání, navrhnou smazání. Poté se k tomu další vyjádří a buďto se smažou nebo ne. Příkladem takové žádosti je https://commons.wikimedia.org/wiki/Commons:Deletion_requests/Files_uploaded_by_Curso_Aline_Almeida_86.

    Dovoluji si ocitovat část z komentářů: "since everything was lost these photos are actualy valuable". Je cennější mít jen kvalitní fotky, nebo nekvalitní fotky, které alespoň z části zobrazují exponáty?

  • 11. 9. 2018 8:50

    lojza (neregistrovaný)

    A proč by měl mít každý vystavený exemplář digitální fotku? Nevim kdy si byl naposled v muzeu, ale na cedulkách s info fotografie konkrétního vystaveného exempláře nebývají. A kolikrát jsou ty cedule i desítky let staré, kdy digitální fotografie jaksi ještě ani nebyla.
    A pokud jde o fotografie celé sbírky nebo vůbec evidenci, tak muzea kolikrát ani pořádně netuší co vlastně mají, protože to někdo vrazil před padesáti lety do krabice a nebyl čas to zpracovat. Třeba národní muzeum udělalo některé objevy, ať už zjištění existence unikátního exponátu, nebo naopak že jim někdo něco ukradl, až když se to v souvislosti s rekonstrukcí všechno stěhovalo.

  • 11. 9. 2018 14:35

    Martin Urbanec

    Především by muzeum pokud možno nemělo chytnout. Digitální fotku je možné vytvořit kdykoliv, nezávisí to na cedulce. Stačí, když budou existovat zálohované a půjde je v případě požáru použít.

  • 11. 9. 2018 2:30

    bez přezdívky

    no co dodat.. "banánová republika".. nemají řádný protipožární systém.. nemají ani vlastní archív své VLASTNI SBIRKY = nemají ani vlastní řádnou evidenci portfolia toho, co vlastně "asi čekají, že jako mají".. plus k tomu veřejně známá korupce a společenská úroveň v dnešní době.. můžou být fakt rádi za to, že jim někdo vůbec pošle fotku..

    P.S. - ale jako fakt se zamyslete: ... kolik desítek lidí asi pracovala v tom muzeu, že je asi naprosto přirozené, že každý vystavený exemplář musí mít nějakou cedulkuk s info.. - a přitom daný kus nemá digitální fotku???? - co to je za šlendrián... ?

  • 10. 9. 2018 16:17

    motyq (neregistrovaný)

    tak jako ok. Snaha se ceni, ale mozna by tam mel byt nejaky auditor, ktere ty selficka s podlahou, zdi nebo zabradlim a fotky focene mejdlem nejdriv probere...

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).