Hlavní navigace

Právo na zapomnění považuji za cenzuru, říká zakladatel Wikipedie

6. 8. 2014
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Verdikt Soudního dvora EU vyvolal vášnivé diskuse napříč Evropou. Tvrdě se do něj obuli třeba britští poslanci. Nejnověji si vysloužil kritiku od zakladatele Wikipedie.

„Historie je lidským právem a jedna z nejhorších věcí, kterou může člověk udělat, je snažit se použít sílu k umlčení ostatních. Jsem veřejnosti na očích již delší dobu. Někteří lidé říkají dobré věci, jiní říkají špatné věci… to je historie a já bych nikdy nevyužil jakéhokoliv právního postupu, který by se to snažil potlačit,“ uvedl zakladatel Wikipedie Jimmy Wales na adresu rozhodnutí Soudního dvora EU.

Podle Walese Google vždy zdůrazňoval svoji neutralitu, která vychází z toho, že výsledky hledání určuje algoritmus. Nicméně odstraňování některých odkazů z výsledků považuje Wales za cenzuru či tyranii. Nelíbí se mu, že je to právě Google, resp. jeho zaměstnanci, kdo rozhoduje o tom, kterým žádostem bude vyhověno a kterým nikoliv.

Na dnešní tiskové konferenci v Londýně Wales prozradil, že Google už odstranil pět odkazů vedoucích na Wikipedii. Šéf Wikipedie Geoff Brigham ale upozornil, že odstraněných odkazů může být ve skutečnosti mnohem více.

„Vzhledem k tomu, že vyhledávače nemusí poskytovat dotčeným upozornění o odstranění odkazů, ostatní vyhledávače mohly odstranit další odkazy z výsledků hledání, aniž bychom se o tom měli šanci dozvědět. Tato absence transparentních zásad a postupů je pouze jednou z mnoha chyb v rozhodnutí Soudního dvora EU,“ uvedl Brigham.

Content tip EARLY

Připomeňme, že Google od konce května obdržel žádosti na výmaz odkazů z výsledků vyhledávání od 91 tisíc lidí, kteří se domáhají odstranění 328 tisíc odkazů. Zhruba sto tisíc odkazů už Google z výsledků hledání odstranil.

Zdroj: The Guardian

Autor článku

Internetové novinařině se věnuje od roku 2005, kdy začal jako redaktor pracovat pro vydavatelství Internet Info.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).