Hlavní navigace

Britští poslanci: právo na zapomnění je nepoužitelné, nesmyslné a špatné

30. 7. 2014
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Zpráva britského parlamentu tvrdě kritizuje rozhodnutí Soudního dvora EU, které posvětilo žádosti o mazání odkazů týkajících se osobních údajů z výsledků vyhledávání.

Podle obsáhlé zprávy, kterou zpracoval podvýbor pro EU horní sněmovny britského parlamentu, je nedávné rozhodnutí Soudního dvora EU neproveditelné, nesmyslné a v zásadě špatné. Jeho členové například kritizují fakt, že soud rozhodoval na základě evropské směrnice, která byla přijata v roce 1995, tedy tři roky před vznikem Googlu.

„Je naprosto jasné, že ani směrnice z roku 1995, ani ani její nedávný výklad Soudním dvorem EU neodráží neuvěřitelný pokrok v oblasti technologií za posledních 20 let,“ uvedla šéfka podvýboru Lady Prashar, která ve zprávě předkládá důvody, proč je rozhodnutí soudu v praxi jen těžko proveditelné.

„Jsme přesvědčeni, že rozhodnutí soudu je neproveditelné ze dvou hlavních důvodů. Za prvé nebere v úvahu, jaký bude mít rozhodnutí vliv na menší vyhledávače, které na rozdíl od Googlu pravděpodobně nemají potřebné finanční prostředky pro zpracování tisíce žádostí o odstranění odkazů.“

„Za druhé jsme též přesvědčeni, že je v zásadě špatné nechat na vyhledávačích, aby rozhodovali, zdali odkaz smažou či nikoliv, a to na základě vágních a nejednoznačných kritérií. A slyšeli jsme od několika lidí, jak nepříjemná je jim představa, že soukromá firma rozhoduje o věcech, jako je tato.“

Zástupci podvýboru rovněž uvedli, že budou po britské vládě požadovat, aby pokračovala v boji proti zahrnutí práva na zapomnění do nových směrnic a zákonů, které navrhuje Evropská komise, resp. Evropský parlament.

"Myslíme si, že existují velmi silné argumenty pro to, aby v nových nařízeních nebyly vyhledávače považovány za správce údajů a nenesly tak odpovědnost za obsah, na který odkazují. Současně nejsme přesvědčeni o tom, že fyzické osoby by měly mít právo na odstranění odkazů, které vedou na legálně dostupné informace o nich, pouze proto, že se jim to nelíbí.

Připomeňme, že Google od konce května obdržel žádosti na výmaz odkazů z výsledků vyhledávání od 91 tisíc lidí, kteří se domáhají odstranění 328 tisíc odkazů. Zhruba sto tisíc odkazů už Google z výsledků hledání odstranil.

cif-tip-téma-foto

Firma už kvůli „právu na zapomnění“ sestavila speciální tým, který má o problematice diskutovat s veřejností. Té už se prostřednictvím webového formuláře položil Google několik otázek. V průběhu září a října se budou konat setkání s věřejností a to v Madridu, Říme, Paříži, Varšavě, Berlíně, Londýně a Bruselu.

Zdroj: EU Data Protection law: a ‚right to be forgotten‘?

Autor článku

Internetové novinařině se věnuje od roku 2005, kdy začal jako redaktor pracovat pro vydavatelství Internet Info.