Hlavní navigace

Google smazal 100 tisíc odkazů, více než polovinu požadovaných

25. 7. 2014
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Isifa
Akce „Právo na zapomnění“ je v plném proudu. Vyhledávač obdržel žádosti od více než 90 tisíc lidí. Ti chtějí měnit historii smazáním 328 tisíc odkazů.

Podle deníku Wall Street Journal obdržel Google od konce května žádosti na výmaz odkazů z výsledků vyhledávání od 91 tisíc lidí, kteří se domáhají odstranění 328 tisíc odkazů. Google zatím zpracoval jen část z nich. Nicméně už nyní je možné si udělat určitou představu o tom, jak úšpěšní žadatelé jsou.

Podle člověka, který je se situací okolo „práva na zapomnění“ v Googlu obeznámen, vyhledávač do současné doby odstranil z výsledků hledání ve svých evropských mutacích  desítky tisíc odkazů. Jejich počet již zřejmě překročil hranici sta tisíc. 

Zástupci Googlu na včerejším jednání s představiteli evropských úřadů na ochranu osobních údajů v Bruselu oznámili, že v dosud posouzených případech odstranili lehce přes 50 % požadovaných odkazů. Schůzky se účastnili i zástupci Microsoftu a Yahoo.

Necelá třetina žádostí byla zamítnuta a u 15 % procent případů si firma vyžádala dodatečné informace. Nejvíce žádostí dosud (do 18. července) přišlo z Francie (17,5 tisíc). Následuje Německo (16,5 tisíc), Velká Británie (12 tisíc), Španělsko (8 tisíc), Itálie (7,5 tisíc) a Nizozemsko (5,5 tisíc).

Celá kauza vznikla potom, co u Soudního dvora EU zvítězil španělský občan, žádající smazání odkazů na novinové články, které psaly o jeho dluzích z roku 1998. Argumentoval tím, že odkazy jsou irelevantní, protože už dluhy splatil. Kromě Googlu už vyhověl rozhodnutí soudu též Microsoft se svým vyhledávačem Bing.

Představitelé evropských úřadů na ochranu osobních údajů si zástupce Googlu pozvali do Bruselu na kobereček proto, že se jim příliš nezamlouvá, jak se Google s rozhodnutím soudu vypořádal v praxi. Některým z nich se například nelíbí, že Google předem upozorňuje provozovatele webových stránek, kterých se odstranění odkazu dotkne. To podle kritiků v určitých případech umožňuje odhalit identitu žadatele o výmaz.

Tuzemský Úřad na ochranu osobních údajů zase vidí jako problematický požadavek na zaslání kopie občanského průkazu.

Cloud23

Kromě formulářů na odstraňování odkazů ale vznikají stránky, které smazané odkazy naopak uchovávají. Na Hiddenfromgoogle.com si tak může kdokoliv projít odkazy, které musely z nějakého osobního důvodu zmizet.

Zdroj: The Wall Street Journal

Autor článku

Internetové novinařině se věnuje od roku 2005, kdy začal jako redaktor pracovat pro vydavatelství Internet Info.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).