Hlavní navigace

Wikipedia zablokovala stovky účtů kvůli editování hesel za peníze

2. 9. 2015
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Podle vydavatelů online encyklopedie šlo o další pokus o ovlivňování obsahu. Stála za ním nejspíš jedna organizovaná skupina.

Úpravy textů za peníze. Wikimedia Foundation objevila organizovanou skupinu lidí, kteří měli nabízet své služby v rámci největší online encyklopedie. 

„Editoři porušili naši dohodu, ale i základní pravidlo, že Wikipedia je přesný, spolehlivý a neutrální zdroj informací,“ tvrdí Wikimedia ve svém prohlášení s tím, že musela zrušit už 381 účtů (jejich seznam najdete zde) a 210 hesel (seznam je tady). 

„Většina z nich nějak souvisela s byznysem, obchodníky nebo umělci,“ dodává provozovatel encyklopedie. Aféra se týká anglické Wikipedie a další podrobnosti o tom, jak byly placené úpravy odhaleny, najdete zde.

Content First 2022_tip temata

Nejde o první podobný případ. Anglická verze Wikipedie něco podobného řešila už v roce 2004. Před dvěma lety také blokovala stovky účtů kvůli propojení s konzultační firmou Wiki-PR.

Wikipedia se ve světových médiích neobjevuje poslední dobou poprvé. Ruskému regulátorovi se nelíbila hesla věnovaná hašiši, a tak upozornil ruskou verzi encyklopedie na to, že pokud nedojde k odstranění závadných informací, bude muset zablokovat celý web. Technologie, kterou Wikipedie používá, totiž podle úředníků Roskomnadzoru neumožňuje blokování jen jednotlivých stránek.

Autor článku

Po klasickém desetiletém novinářském kolečku (on-line, papír, televize) se vrátil zase na web a je mu dobře. Více na LinkedIn.