Hlavní navigace

Wikipedia končí s projektem Zero, který ji měl zpřístupnit bez placení za mobilní data

19. 2. 2018

Sdílet

Wikipedia Autor: Wikipedia

Projekt, který měl zajistit lidem zejména v rozvojových zemích mobilní přístup ke stránkám Wikipedie bez placení drahých poplatků za data, končí. Postupné utlumení Wikipedia Zero oznámila Wikimedia Foundation na svém blogu.

Wikipedia v rámci programu od roku 2012 navázala partnerství se skoro stovkou mobilních operátorů v 72 zemích světa. Firmy souhlasily, že svým uživatelům nebudou za přístup ke stránkám Wikipedie účtovat žádné poplatky.  

Od roku 2016 sledujeme postupný pokles zájmu o tento projekt, vysvětluje dnes Wikipedia, proč Zero končí. Vysvětluje si to tím, že se rychle mění mobilní trh a ceny dat v řadě zemí klesají. Další bariérou je to, že v zemích mimo Evropu a severní Ameriku není Wikipedia příliš známá.

Wikipedia Zero bude fungovat ještě v letošním roce, nechá doběhnout stávající partnerství a nebude už uzavírat žádná nová. 

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 19. 2. 2018 16:54

    Tt (neregistrovaný)

    No jo no. Hesla kudy do evropy,prevade­ci,gumovy clun,azyl,narok na azyl,davky v nemecku a eu. Jsou jiz provarena kdo hledal nasel zbytek si to rek uz to neni potreba...

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).