Hlavní navigace

Odstranění informace o členství Ladislava Špačka v KSČ z Wikipedie neprošlo

Daniel Dočekal

Pouze pár minut zůstala stránka Wikipedie o Ladislavu Špačkovi bez informace o členství v KSČ.

V pátek 8. srpna večer kdosi s účtem nazvaným „Ladislavspacek“ smazal ze stránky Ladislav Špaček na Wikipedii jeden odstavec, který informoval o členství Ladislava Špačka v KSČ. O pár minut později byla změna zrušena, takže předmětný odstavec stále na Wikipedii najdete.

Okolo změny se ve Wiki vede zajímavá diskuze, ve které „Ladislav Špaček“ žádá o respektování svého přání, aby v jeho veřejném profilu nebyly uváděny „čtvrt století staré soukromé údaje“. Argumentuje také tím, že není politik a že nikam nekandiduje. V jednom z pozdějších příspěvků dodává, že se tím už hodně natrápil a namítá, že ačkoliv je informace „zazdrojovaná“, tak poškozuje jeho pověst a práci.

Content 2017 Tip Kytary

Připomeňme, že česká Wikipedie už má za sebou například poměrně ostře viditelný případ, kdy mluvčí Prahy 5 smazal z Wikipedie kritiku Milana Jančíka, tehdejšího starosty Prahy 5. Omlouval to tehdy tím, že to udělal „omylem“.

Výsledkem podobných aktivit je samozřejmě zpravidla přesně to, co se ukazuje i na tomto příkladu. Zatímco odstavec kdesi ve Wikipedii informující o něčem, co  v minulosti „bylo“, příliš pozornosti nevyvolá, snaha o jeho smazání způsobí přesný opak. Informace doputuje i k lidem, kteří by se o tom jinak nedozvěděli.

Našli jste v článku chybu?
11. 8. 2014 11:47
Honza (neregistrovaný)

"Osobně bych onen odstavec nechal smazanej, přeci jen je to /asi/ slušný člověk , nebo alespoň se snaží být .."

100% nesouhlas. V odstavci se nepíše o tom, že by byl neslušný. Píše se o tom, že byl v KSČ a je tam uvedený zdroj. Je jedno jaký pan Špaček je nebo byl. Je to veřejně známá osoba a na wikipedii má logicky své místo. Pokud byl u komárů, má to tam být. Kdyby v 80 letech jedl žížaly a skákal u toho na jedné noze, tak by to tam taky patřilo a bylo by jedno, jestli ho máme nebo nemáme rád…

11. 8. 2014 10:40
P2010 (neregistrovaný)

Zvlastni. Pokud je ta informace skutecne pravdiva, tak nevim cim poskozuje povest. To by snad mela poskozovat spise nepravdiva informace, ne ?

Tim rozmazavanim to cele jen zhorsuje. Ostatne, dnes mame aktualnejsi problemy nez to zda byl nekdo clenem KSC a proc. Vim ze se dnes najde dostatek "hrdinu", kteri takoveho cloveka hned odsoudi, pritom sami by se tehdy podelali uz pri prvnim kontaktu se statni bezpecnosti.