Hlavní navigace

Wikimedia chystá placenou službu pro velké firmy, které využívají data z Wikipedie

Sdílet

Ondřej Novák 17. 3. 2021
Wikipedia Autor: Wikipedia

Nezisková organizace The Wikimedia Foundation, která provozuje online encyklopedii Wikipedie, chystá placenou verzi služeb pro velké technologické firmy, které prostřednictvím API využívají data z encyklopedie. Jde například o Google, Apple nebo Amazon. Pro běžné uživatele zůstane obsah online encyklopedie nadále zdarma.

Placená služba nese název Wikimedia Enterprise a je reakcí na situaci, kdy velké technologické firmy využívají bezplatný obsah tvořený uživateli Wikipedie ke zkvalitnění vlastních služeb.

Podle serveru Wired je cílem prémiového API zejména poskytnout korporacím optimalizovanější podobu informací ze strany Wikipedie. Finální podoba placené API je ještě neznámá, ale organizace chce firmám nabídnout třeba rychleji dostupná a vyčištěná data.

Sever zároveň podotýká, že je to poprvé, co encyklopedie uznala komerční uživatele jako uživatele služby. „Věděli jsme, že tu jsou, ale nechovali jsme se k nim jako k uživatelské základně,“ řekl Lane Becker z nadace.

Data z Wikipedie využívá celá řada technologických gigantů. Google například uvádí informace z této stránky při vyhledávání některých termínů. Hlasoví asistenti Alexa od Amazonu a Siri od Applu zase na základě dat z Wikipedie konstruují odpovědi na položené dotazy od uživatelů.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.