Hlavní navigace

Nové povídky pro Český rozhlas vznikly pomocí neuronových sítí

14. 12. 2020

Sdílet

Český rozhlas Autor: Filip Rožánek

Český rozhlas zveřejnil pět povídek „napsaných“ umělou inteligencí. Generování jejich textů probíhalo s využitím jazykových modulů GPT 2 a GPT 3. Algoritmus dostal za úkol vytvořit svůj vlastní příběh s vlastními hrdiny a vlastní zápletkou na základě tisíců knih od renomovaných autorů, které si nastudoval.

„Ke generování povídek používáme obrovské neuronové sítě založené na architektuře transformátorů. Fungují podobně, jako když se chytrá klávesnice ve vašem mobilním telefonu snaží předpovídat další slovo, které napíšete. Jen jsou nesrovnatelně větší a uzpůsobené generování povídek prakticky jakéhokoliv žánru,“ popsal proces vzniku povídek odborník na umělou inteligenci Jan Tyl.

Povídky vznikly i díky práci filosofky a pedagožky Dity Malečkové. „Neuronová síť je pro mě průzkumníkem v prostoru jazyka; nástrojem, díky kterému zkoumáme nejen možnosti literatury budoucnosti, ale také fungování způsobu, jakým my lidé hledáme smysl informací, jak spřádáme příběhy z cloudů informací,“ vysvětlila Malečková.

Posluchači si mohou vybrat ze sci-fi, hororu, milostného příběhu, detektivky a historického románu. Svůj hlas propůjčili povídkám Digitálního spisovatele herci Matěj Hádek, Tereza Hofová, Jan Cina, Petra Bučková a Filip Kaňkovský. Stopáž povídek je krátká, obvykle několik minut, nejdelší je 15minutový historický román.

Sci-fi Válka v nebi popisuje apokalyptické vize světa i potenciální naději, kterou člověk nachází sám v sobě.

Digitální spisovatel napsal dále turbulentní romantickou povídku Tak to musí zůstat navždy ve snaze přiblížit se nejúspěšnějším milostným příběhům všech dob. Jak to dopadne se dvěma milenci, jejich tajemstvím a vikingem?

Detektiv v příběhu Špion, který přišel z války se potlouká ulicemi města a potýká se s problémy, které mu přinesl jeden deštivý večer.

Námětem krátkého hororu je, zda se pro opuštěného hlavního hrdinu někdy vrátí jeho rodiče. Příběh dostal název Chlapec a jeho pes.

Da Vinciho stroj je nejdelší povídka celé série. Jak to v historickém románu nakonec dopadne s Eliasem a Biancou – a co všechny Da Vinciho vynálezy?

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 15. 12. 2020 12:42

    Tloudev

    Povídky ve mě vyvolaly pocit naprostého zděšení tonoucího v salvách smíchu. Pokud se umělá inteligence chápe lidského vědění a emocí tímto způsobem, raději by jí nikdy neměla být dávána jakákoli možnost projevu (OK, trochu přeháním - pro pobavení nad dějovými kotrmelci je to celkem dobré). Nicméně pokud toto AI vygenerovala na základě rozboru tisíců knih, vznáší se nám tu nepříjemná otázka: je naše uvažování vůbec pochopitelné i pro nás samotné, pokud si s tím nedovede (resp. hodně špatně dovede) poradit "přísně logický" stroj?
    Řemeslná zručnost jazyka zkrátka nedovede zakrýt logické paradoxy a oslí můstky, mnohé myšlenky zůstávají nedořečené - možná právě proto, že vychází z nepochopení lidského uvažování. Pomyslnou řešničkou na dortu absurdit je "objev" vynálezu, který se jen tak válí na zahradě, aniž by bylo řečeno, kdo jej vlastně vynalezl.
    No, vlastně jsem měl potřebu se vyjádřit snad jen proto, že bych rád slyšel, jak si automat poradí s erotickou povídkou ;-) Takže jsme na tom s automatem asi tak 1:1
    Hezký den přeji.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).