Hlavní navigace

Nové vysílače ČRo DAB+ odstartovaly, pokrytí vzrostlo na 95 % obyvatel

Sdílet

Filip Rožánek 17. 9. 2020
Digitální rozhlasové vysílání DAB+ Autor: Pure

Český rozhlas ve spolupráci s Českými radiokomunikacemi v 9.00 zapnul dalších deset nových vysílačů své sítě ČRo DAB+. Digitální vysílání tak dorazilo do lokalit Votice-Mezivrata, Pardubice-Krásné, Liberec-Ještěd, Sušice-Svatobor, Příbram, Jeseník-Praděd, Jihlava-Javořice, Valašské Meziříčí-Radhošť, Třinec a Znojmo. 

„Jsme velice rádi, že jsme získali téměř kultovní místo Radhošť,“ neskrýval radost technický ředitel Českého rozhlasu Karel Zýka při dnešní tiskové konferenci. Upozornil na vysoce kvalitní a efektivní kódování zvuku HE-AAC v1, v 2.

Podívejte se na mapy pokrytí a další podrobnosti o nové síti.

Plně digitální přenos ze studia k posluchači zajistí vyšší zvukovou kvalitu a zvýší se kapacita vysílacích sítí,“ uvedl na Twitteru manažer Českých radiokomunikací Marcel Procházka.

K 31. prosinci 2021 ukončí Český rozhlas vysílání na AM. „Rozhodli jsme se tu ne úplně perspektivní, nemoderní, zastaralou technologii nahradit moderní službou, která rozšiřuje nabídku, systémem DAB+. Zhruba 100 tisíc posluchačů se na středních vlnách ještě pohybuje, naším úkolem bude přesvědčit je, aby přešli na jiný způsob příjmu,“ řekl na tiskové konferenci generální ředitel rozhlasu René Zavoral. Na středních vlnách vysílají Dvojka a Plus, na dlouhé vlně Radiožurnál.

Vypínání AM doprovodí informační kampaň, kterou rozhlas už zahájil na webu VypínámeAM.cz.

Distribuční mix Českého rozhlasu budou poté tvořit už jen FM, DAB+, IPTV, DVB-T2, DVB-S2, kabelové televize a internetové vysílání na webu MůjRozhlas.

V DAB+ vysílají všechny stanice Českého rozhlasu. Podle mezinárodního srovnání patří Česká republika mezi 11 evropských zemí, kde je DAB+ nejrozvinutější. „Meziroční nárůsty prodejů DAB+ přijímačů se blíží 80 procentům,“ dodal technický ředitel Karel Zýka. Tyto nárůsty ale vznikají z poměrně nízkých výchozích čísel.

Český rozhlas podpoří zájem o DAB+ spuštěním dvou nových stanic. Jednou je už dříve avizovaný Radiožurnál Sport, jehož start je nyní odložen na rok 2021 v době Mistrovství světa v hokeji. Nabídne sportovní přenosy kombinované s rockovou hudbou.

„Uvědomujeme si, že na střední vlně je spousta starších a řekněme konzervativních posluchačů. Trochu spoléháme na jejich děti a vnoučata, že nám pomohou k nim dostat nové přijímače,“ podotkl generální ředitel René Zavoral. Seniorům bude určena druhá z nových stanic, která se zaměří na nostalgický výběr z archivu Českého rozhlasu. Pracovně se jí říká Rádio Senior, není to ale oficiální název. Přesný termín startu také není známý.

Počet stanic veřejnoprávního rozhlasu tak celkově stoupne na 25.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.