Hlavní navigace

Nový ministr zemědělství rychle zrušil úspěšnou IT sekci, její šéf odchází

21. 12. 2017

Sdílet

Jiří Milek

Nástup nové vlády je mimo jiné pěkným testem služebního zákona. ANO by ho rádo změnilo, mezi tím ale dle očekávání na jednotlivých ministerstvech provádí řadu personálních změn. Z ministerstva financí například musel odejít náměstek Ondřej Závodský, který stál za přípravou blokování hazardních webů.

Došlo také na sekci ekonomiky a informačních technologií na ministerstvu zemědělství. Nový ministr Jiří Milek prakticky okamžitě po nástupu tuto část úřadu zodpovědnou za rozpočty a IT zrušil. Spolu s tím se ruší také sekce 1. náměstka – sekce správní a vše se sloučí do jedné nové skupiny.

To má za následek třeba to, že dosavadní šéf IT a ekonomické sekce Zdeněk Adamec musí odejít, protože už pro něj není místo. Adamec přitom v oblasti IT udělal řadu práce týkající se čištění a konsolidace systémů, což vedlo k úsporám a zjednodušení. Pracoval také na odstraňování vendor lock-in.

Krok kritizuje například Michal BláhaHlídače státu. „Důvodem zrušení je jediná věc – náměstek Adamec zbyl po KDU-ČSL. Odbornost a objektivní úspěchy Adamce evidentně nejsou podstatné. Důvody o efektivitě a tak dále jsou záminka. Z jiného důvodu, než je reorganizace, se ho zbavit nemůže,“ uvádí Bláha. „Toto rozhodnutí ministra rozhodně není odborné a není nijak obhajitelné.“

Ministerstvo zemědělství krok obhajuje právě větší efektivitou a sjednocováním. Na šéfa nové sekce chce vypsat výběrové řízení.

Premiér a šéf ANO Andrej Babiš už také tento týden naznačil, kudy by se měla správa státního IT a digitalizace odebírat – viz náš článek. V plánu je větší centralizace moci pod zmocněncem spadajícím přímo pod Babiše. Podle informací Lupy by se jím měl stát současný ředitel Státní pokladny centrum sdílených služeb Vladimír Dzurilla.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 22. 12. 2017 1:39

  Floraín (neregistrovaný)

  Jelikož mám s IT systémem min. zemědělství zkušenosti jakožto farmář, který přes net podává žádosti o dotace, tak se musím dosavadního systému mírně zastat. Rozhodně je co zlepšovat, neříkám, že jsem zcela spokojen, ale ta možnost, nemuset nikde lítat po úřadech a všechno si udělat z klidu domova, je prostě super. I ta dřívější povinnost, posílat poštou podepsaný list papíru, že žadatelem jsem opravdu já, se v posledních letech odbourala. Jiná věc je ta, že většina farmářů je bohužel starších a tak to nevyužívají a zbytečně čekají na úřadě, aby jim to úředníci vyplnili :-(
  Když se ale kouknu na Babiše, jak zpackal EET, a na to, jaké "odborníky" si dal do své vlády, tak se bojím, že i to, co se dosud povedlo, se zmrší k nepoužitelnosti. Takže abychom na Jurečku (jakkoli ho osobně nesnáším), nevzpomínali se slzou v oku :-(

 • 21. 12. 2017 13:51

  Karls (neregistrovaný)

  S ministerstvem zemedelstvi a jejich IT mam dozitovni traumu. Jak si nejaky pisalek muze dovolit psat, ze bylo jejich IT uspesne?

  Podivejte se pro krista pana na web pro nahravani hlaseni pro veterinu. Neco tak podelaneho by nenapsal ani devatak.

 • 21. 12. 2017 16:00

  Dr.Rejsnil (neregistrovaný)

  Pracuju na městském úřadě v IT. Vše kolem softwaru, který pochází z dílny ministerstva zemědělství, je tragické. Ten odbor měli rozpustit už dávno.

 • 21. 12. 2017 16:35

  dsfsdf (neregistrovaný)

  tohle preci neni zadne prekvapeni..

  ta pozice je deklarovana jako politicka a je bezpochyby spjata s partaji sefa uradu - ministra

  to vi ti dotycni dobre

  jste parlamentni demokracie a tak jak pocet stran >1 pak k tomuto bude dochazet vice ci mene pravidelne

  pan ma moznost ziskat pozici nepolitickou

 • 23. 12. 2017 11:31

  bbnn (neregistrovaný)

  Co na EET nefunguje z IT perspektivy?

  Pocty zaregistrovanych transakci se zdaji byt jasnym dukazem

 • 21. 12. 2017 13:11

  bajaja (neregistrovaný)

  Všechny osoby z KDU hned vyhodit, Jurečka jen sosal pro svou firmu, ti co ho znají, tak ví co je to za vychcánka.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).