Hlavní navigace

NÚKIB bude certifikovat kyberbezpečnost, vláda schválila zpožděnou novelu zákona

Sdílet

Jan Sedlák 24. 1. 2022
NÚKIB

Vláda schválila novelu zákona o kybernetické bezpečnosti. Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost se díky ní může stát vnitrostátním orgánem pro certifikaci v oblasti kyberbezpečnosti.

“Tato novela ukotvuje evropský úřad ENISA, který je obdobou českého NÚKIB. Hlavní změnou je systém certifikací v oblasti kybernetické bezpečnosti. Smyslem certifikace je zvýšení důvěry v produkty, služby a procesy. Certifikace je dobrovolná,” uvedl ministr pro místní rozvoj a digitalizaci Ivan Bartoš.

Vláda bude nyní navrhovat poslanecké sněmovně, aby novelu projednali ve zrychleném režimu. Předpisy Evropské unie měly být do českého prostředí integrovány loni. Dřívější sněmovna novelu nestihla projednat.

“Návrhem zákona má být Úřad (NÚKIB) určen tzv. vnitrostátním orgánem certifikace kybernetické bezpečnosti. K zabezpečení této činnosti Úřad identifikoval potřebu vytvoření nových pracovních míst. Tato systemizovaná pracovní místa, stejně jako s nimi související náklady jsou již zapracovány v materiálu Koncepce rozvoje Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost, který byl schválen usnesením vlády ze dne 17. srpna 2020,” informuje NÚKIB.

Chcete mít každé ráno v mailu přehled aktuálních článků z Lupy? Objednejte si náš mailový servis a žádná důležitá informace vám neuteče. Objednat si lze i týdenní přehled nebo také newsletter To hlavní, páteční souhrn nejdůležitějších článků ze všech našich serverů.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 25. 1. 2022 14:14

  ...

  Buď tam od nich skoro nikoho neznáš nebo naopak záměrně lžeš a snižuješ jejich autoritu. Mají tam řadu velice zkušených lidí. Součástí náplně práce NÚKIBu je také legislativní a právní podpora, koordinace/or­ganizace, nedělají pouze vyloženě technické práce.

  Kdo vůbec jsi, že to takhe dokážeš posoudit?

 • 25. 1. 2022 9:03

  bez přezdívky

  To bude super, většina z nich nemá ani základní vzdělání v oblasti kybernetické bezpečnosti a pracovali např. ve stavebnictví, kvalitě atd… Záruka prestižní audity plné faktických postřehů. Hned se cítím bezpečněji. Tihle experti strčí do kapsy každého z vás na pozici Securty Manager, auditor, architekt :-)

 • 25. 1. 2022 21:30

  bez přezdívky

  jako asi je něco takového potřeba protože úroveň kyberbezpecnosti je tragicka, ale backportovat bezpečnost do systémů z dob Marie Terezie a legalniho jazyka kterému nikdo nerozumí musí být za trest. Problém je že bezpečnost sw je podmnožinou kvality kódu a všech procesů okolo a dokud se tohle nezlepší tak jakákoliv snaha přidat kyberbezpečnost expost bude mít jen kapka v moři. Stačí mi koukat se tady na ty články o bankovním id a možnostem přihlášení občana a naskáčou mi pupínky. Co je jednoduché je bezpečné a je jedno kolik to má razítek.