Hlavní navigace

NÚKIB vydal pravidla bezpečného chování v kyberprostoru pro vedení organizací

23. 9. 2020

Sdílet

NÚKIB

Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) vytvořil brožuru bezpečného chování v kybernetickém prostoru pro vrcholové vedení organizací. Management má přístupy k nejcitlivějším datům i k nastavení systémů a je tedy zajímavým cílem pro útočníky. Pravidla, která NÚKIB sepsal, mohou být aplikovány i na řadové zaměstnance.

“Brožura je koncipována jako doporučení a nenahrazuje plnění zákonných povinností ani školení, která jsou na některých pozicích nezbytná. Jejím cílem je předat základní pravidla bezpečného chování v kyberprostoru vrcholovému managementu organizací bez ohledu na to, zda jde o státní nebo soukromý sektor. Do působnosti NÚKIB spadá řada soukromých i veřejných institucí, jejichž management čelí více méně podobným typům útoků, proto je v tomto materiálu nerozlišujeme,” uvádí kyberúřad.

Dokumenty už od NÚKIBu obdržely všechny subjekty regulované zákonem o kybernetické bezpečnosti a další partneři. Brožura je k dispozici zde, souhrnný plakát pak tady (obojí v PDF). Úrad podobně vydává doporučení pro síťové správce nebo pravidla pro správu sociálních sítí.

NÚKIB také rozjel vzdělávací aktivity a vytvořil mapu prevence v České republice (PDF). Školením prošlo téměř 1500 takzvaných preventistů.

Začátkem srpna zároveň proběhlo cvičení Comm Czech, které prověřuje, zda subjekty spadající pod zákon o kybernetické bezpečnosti mají aktuální a funkční e-mailové a telefonické kontakty. “Zcela nedostupné byly pouze čtyři z celkem 167 subjektů, které dohromady spravují 337 regulovaných systémů. U ostatních subjektů cvičení neodhalilo žádné závažnější nedostatky,” uvádí úřad. Problematické subjekty budou vyzvány k nápravě.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 23. 9. 2020 12:07

    RandomGuy (neregistrovaný)

    Rozumite nekdo tem preventistum? Rekneme ze najdu zranitelnost na serveru patricimu Prazskemu magistratu. Komu to nahlasit?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).