Hlavní navigace

O Výměnu manželek se zajímá zástupkyně ombudsmana, píše vysílací radě

23. 12. 2020

Sdílet

Výměna manželek Autor: TV Nova

Zástupkyně veřejného ochránce práv Monika Šimůnková se obrátila na Radu pro rozhlasové a televizní vysílání kvůli pořadu Výměna manželek, který vysílá televize Nova. Reality show už nejméně od roku 2008 opakovaně vyvolává stížnosti diváků, politiků, psychologů i některých úřadů. Zástupkyně ombudsmana chce nyní prověřit, jak vysílací rada jako státní úřad uplatňuje dohled nad vysíláním sporného pořadu. Rada pro rozhlasové a televizní vysílání o zahájení prověrky informovala v tiskové zprávě o svém aktuálním zasedání.

Už na jaře úřad ombudsmana požádal vysílací radu, ať mu poskytne anonymizované kopie diváckých stížností. Podle dostupných informací dosud vysílací rada neshledala u pořadu žádné porušení zákona o rozhlasovém a televizním vysílání. V prvním roce vysílání pouze Novu upozornila na výskyt vulgarismů.

Ve Výměně manželek si dvě rodiny, běžně z jiných sociálních tříd a s jiným životním stylem, vymění na 10 dnů manželky, družky nebo matky. Původně britský formát patří ke stálicím programu TV Nova. Kritické ohlasy se týkají především účinkování dětí a prezentace jejich rodinného zázemí. Úřad ombudsmana se už v roce 2017 například zabýval situací, kdy ve Výměně manželek účinkovalo dítě v pěstounské péči, přestože pěstounka písemně slíbila sociálním pracovnicím, že se dívka před kamerami neobjeví. Podle úřadu to není v souladu s nejlepšími zájmy dítěte.

Veřejný ochránce práv v České republice působí k ochraně osob před jednáním úřadů a dalších institucí, vykonávajících státní správu, pokud je takové jednání v rozporu s právem, nebo právu sice neodporuje, ale je jinak vadné či nesprávné, popřípadě jsou-li tyto orgány nečinné.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).