Opoziční poslanci opět zablokovali jednání sněmovny o velké mediální novele. Ani třetí pokus o zahájení závěrečného třetího čtení tedy nevyšel. Koalice chce zákon dokončit na mimořádné schůzi sněmovny.
Mediální novela zvyšuje televizní a rozhlasové poplatky, rozšiřuje definici přijímačů o chytrá zařízení s internetem a zavádí plošné poplatky pro firmy podle počtu zaměstnanců. „Já dneska budu obstruovat a jsem na to hrdý. A víte, proč budu obstruovat? Abych zabránil navýšení poplatků pro Českou televizi a Český rozhlas,“ oznámil v pátek ráno Andrej Babiš (ANO).
Až do skončení schůze ve 14 hodin se pak u řečnického pultu střídali opoziční poslanci s návrhy na zařazení nových bodů, které podle nich byly důležitější než mediální novela. Nedostali se tak ani ke schválení denního programu, natož k otevření diskuse k zákonu, který měli projednávat. Obdobně to bylo už ve středu.
Poslanci nakonec rozhodli, že vyřadí všechny zbývající neprojednané body z programu schůze a tím ji ukončili. Další řádná schůze sněmovny začne 11. února.
Vládní koalice by chtěla mediální novelu probrat na mimořádné schůzi ve středu 12. února a stanovit hlasování o zákonu napevno na pátek 14. února. Mimořádná schůze se od běžné liší tím, že poslanci nemohou navrhovat změny a doplnění oznámeného programu, tedy využít stejnou taktiku jako dnes.
Opozice s celou mediální novelou nesouhlasí. Andrej Babiš nyní prosazuje myšlenku, že by se Česká televize a Český rozhlas měly sloučit do jedné instituce.
„Nechci, aby lidi platili vyšší poplatky. Chci, aby Česká televize a Český rozhlas šetřily. Můžou ušetřit miliardu, víc než miliardu. Tudíž není žádný důvod na navyšování poplatků na 205 korun za obě instituce, ale snížení o 20 korun! Ani jeden z těch ředitelů nešetří. Nešetří! A chtějí, aby to zaplatili lidi. A my s tím nesouhlasíme, a proto bojujeme za to, aby to neprošlo,“ řekl mimo jiné s odkazem na vlastní výpočty, které poprvé představil ráno ve vysílání CNN Prima News.