Hlavní navigace

O2 dnes v Praze a Kolíně spustilo komerční 5G síť, tarif nabízí 600 Mb/s

1. 7. 2020

Sdílet

5G síť O2 na 3,7 GHz v Praze Autor: Jan Sedlák

Mobilní operátor O2 dnes podle očekávání spouští první komerční 5G síť v Česku. Jde v podstatě o testovací provoz, který má vytvořit tlak na stát, udělat operátorovi dobré PR a zároveň mu umožnit osahat si 5G v praxi před začátkem plošného nasazení.

O2 svojí 5G sítí pokrývá či bude pokrývat (do konce léta) některé čtvrti v Praze a část Kolína, který dlouhodobě považuje za své testovací město. Mapu pokrytí lze sledovat na oficiálním webu (PrahaKolín). Síť běží na již dříve vysoutěžené frekvenci 3,7 GHz, na níž O2 (podobně jako třeba Nordic Telecom) už v minulosti začal provozovat bezdrátový fixní internet, ovšem na LTE.

Zájemci s vybranými tarify O2 si mohou službu „Nejrychlejší 5G internet“ aktivovat v Moje O2 za symbolickou jednu korunu měsíčně. Tarif má parametry 600/100 Mb/s. Lze využít již používané USIM karty, O2 do budoucna doporučuje výměnu za ISIM. Ty mají být v průběhu léta dostupné na všech prodejnách.

Potřeba je také podporovaný chytrý telefon. O2 spolupracuje se Samsungem a aktuálně nabízí high-end modely Galaxy S20 Ultra 5G (37 496 korun) a Galaxy S20+ 5G (30 495). Postupně mají přibýt i levnější modely. „O další telefony od různých výrobců v různých cenových hladinách bude O2 nabídku 5G zařízení postupně rozšiřovat,“ píše dále O2 na webu s tím, že 5G podporují Huawei P40 a P40 Pro a Xiaomi Mi 10 a Mi 10 Pro.

Další informace o 5G jsou k dispozici na webu O2technické a některé další detaily pak v našem dřívějším článku.

5G vysílač O2 (3,7 GHz) na Náměstí Míru v Praze:

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 2. 7. 2020 8:32

  Panzer

  Jako máte pravdu že tou rychlostí to vysosnete jedna dvě, ale věc si přece stojí tak, že to co normálně stahujete pomalu teď stáhnete RYCHLE a ne že toho stáhnete více. Koneckonců, jak byste 600 GB obsahu vlastně konzumoval? To byste tahal věci jen pro to aby se něco tahalo?
  Ale máte pravdu že ty datový balíčky pro lidi jsou už trochu pozadu za realitou.

 • 1. 7. 2020 20:09

  Tomáš Ruprecht

  Dobrý den, jako někdo umřel na to, že během zlomku sekundy mu došlu FUP? Tak pak je nejlepší prevence mít k 600 Mbit adekvátní FUP. 600 MB tam protáhnu za 8 sekund, tak řeknu, adekvátní FUP by mohlo být tak 600 GB, aby mne to vystačilpo aspoň na dvě hoďky a fous :-)

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Reportér Lupa.cz a E15. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).