Hlavní navigace

O2 loni zvýšilo zisk na 5,3 miliardy korun. Příjmy táhnou mobilní data a O2 TV

Jan Beránek

Šéf firmy Tomáš Budník si jako negativní faktor vybral především regulaci, ale jinak si výsledky v tiskové zprávě pochvaluje. „Trh je nadále velmi konkurenční, navíc od května se v našich finančních výsledcích negativně projevuje dopad nové regulace roamingu. Přesto se nám podařilo již druhým rokem po oddělení infrastruktury udržet výnosy na úrovni předchozího roku a zvýšit čistý zisk,“ tvrdí Budník s tím, že budoucí vliv regulace roamingu plánuje O2 částečně kompenzovat novými službami v oblasti pojištění a elektronické evidence tržeb.

Výnosy v segmentu pevných linek poklesly méně než v minulosti, o 0,9 procenta na 11,56 miliardy korun. Hlavními růstovými oblastmi zůstávají O2 TV a mobilní data. Datový provoz vzrostl meziročně o téměř 80 procent. 

Celkový počet mobilních zákazníků se loni meziročně zvýšil o jedno procento na 4,94 milionu. Počet zákazníků smluvních služeb se zvýšil o čtyři procenta na 3,36 milionu. Průměrná spotřeba mobilních dat na zákazníka O2 za poslední tři roky vzrostla 4,5krát, průměrná útrata za mobilní služby klesla za stejné období o 11 procent. 

Počet zákazníků služby O2 TV se zvýšil proti roku 2015 o šest procent na 221 tisíc. Nadále ale klesá počet internetových přípojek, ten spadl o tři procenta na 769 tisíc.

Operátory kromě roamingu letos čeká zřejmě i politický tlak. Ceny mobilních dat se totiž stávají předvolebním tématem a na audienci se už k operátorům objednal třeba premiér Bohuslav Sobotka, který chce v únoru zahájit své tažení za lepší ceny a férovější podmínky zákazníků na antimonopolním úřadu a pokračovat chce u ČTÚ

Našli jste v článku chybu?