Hlavní navigace

Sobotka: chci posílit pravomoci ČTÚ, aby mohl lépe trestat operátory

20. 1. 2017

Sdílet

Ceny mobilních služeb se začínají stávat politickým tématem. Aktuálně se jej chopil premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). V tiskové zprávě zveřejněné na webu vlády říká, že bude situaci na českém trhu řešit na schůzkách s předsedou Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) a Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). 

Premiér si chce podle svých slov ověřit, že využívají všechny své pravomoci pro zlepšení postavení klientů mobilních operátorů.

„Navštívím také Český telekomunikační úřad a budu chtít, aby mi jeho vedení představilo návrhy, jak zlepšit situaci na trhu mobilních služeb včetně posílení pravomocí ČTÚ trestat poškozování spotřebitelů,“ dodává Sobotka.

Posílení pravomocí ČTÚ nebo třeba zvýšení pokut, které může úřad za porušování zákonů udělovat, by mohlo k tlaku na operátory přispět. Současné pokuty v jednotkách milionů Kč jsou s ohledem na zisky operátorů poměrně malé.

„Považuji za nepřijatelné, aby čeští zákazníci dopláceli na slevy pro firmy, a považuji za velmi zvláštní, že mobilní data jsou v České republice výrazně dražší než ve většině zemí Evropské unie,“ píše také premiér.

Uvidíme, jestli se skutečně něco stane. Čeští politici digitální ekonomice nevěnují moc velkou pozornost. A když se do ní pokouší zasáhnout, nedopadne to většinou dobře – jak ukazuje například ministerstvo financí a jeho neporozumění provozu e-shopů při zavádění EET nebo blokování webů s nepovolenými hazardními hrami.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).