Hlavní navigace

O2 má jako první v NIXu přípojky o kapacitě 1 Tb/s, růst žene video

30. 4. 2020

Sdílet

Pražské sídlo české O2 Autor: Jan Sedlák

O2 je první tuzemský provider, který si pořídil terabitovou kapacitu v rámci peeringového uzlu NIX.CZ. Operátor to vysvětluje rychle rostoucím tokem dat v síti, který je hnán především sledování videa v HD rozlišení. NIX samotný od začátku situace s koronavirem zaregistroval nárůst oproti běžnému provozu o 25 procent. Rovněž zmiňuje video, ale také sociální sítě, práci z domova a online školní výuku.

„O2 plánovalo posílení peeringových konektivit k době kapacitních špiček, které jsme letos očekávali při hokejovém a fotbalovém šampionátu a hrách v Tokiu. Realita ovlivněná epidemií je bohužel jiná, vzhledem ke kontinuálnímu nárůstu provozu jsme se však rozhodli plánovaný upgrade peeringů v NIX.CZ uskutečnit. Kapacity jsme navýšili ze stávajících 2× 300 Gb/s na 2× 500 Gb/s. To nám dává při zachování plné redundance možnost růstu i do budoucna. O2 se tak stalo první společností, která provozuje přípojky o celkové kapacitě 1 Tb/s,“ uvádí ředitel fixních produktů v O2 Tomáš Křešťák.

O2 má nyní privátní peeringy s kapacitou stovek Gb/s a s připojením 1 Tb/s do NIXu. Kapacity má rovněž zálohované.

„Po dobu mimořádných opatření narostly kapacity připojených sítí do NIX.CZ o více než 1,1 Tb/s. Zvýšené datové toky, které zaznamenáváme po dobu nouzového stavu, nepředstavují pro naši infrastrukturu významnou zátěž,“ uvádí dále šéf NIXu Adam Golecký.

Internetový uzel poprvé hranici jednoho Tb/s překonal v září loňského roku. Současný rekord je 1,3 Tb/s. NIX.CZ také v rámci krize nabízí porty na dva měsíce zdarma.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).