Hlavní navigace

O2 ve Stodůlkách otevírá šesté datacentrum s osmi datovými sály

24. 6. 2018

Sdílet

Datacentrum O2 v pražských Stodůlkách

Tuzemský telekomunikační operátor O2 otevírá své již šesté datové centrum. K lokalitám na Chodově, v Hradci Králové, Brně, Uherském Hradišti a Naganu v Praze na Žižkově nově přidává objekt v pražských Stodůlkách.

Zastavěná plocha šestého datacentra jsou 3000 metrů čtverečních a na datové sály připadá plocha zhruba 1800 metrů čtverečních a celkem osm datových sálů. V komerčním stále je v první fázi k dispozici až 110 racků. O2 chce čtyři sály využívat pro interní potřeby, jinak z datacentra nabídne housingové a cloudové služby, které běžně nabízí ve svém portfoliu.

Objekt ve Stodůlkách byl stavěn podle standardů TIER III, na rozdíl od datacenter O2 na Chodově, v Hradci Králové a Nagano ovšem certifikaci od Uptime Institute nemá. Budova má mimo jiné elektronický přístupový systém, který využívá čtení krevního řečiště lidské dlaně.

„Budova je připojena na nezávislé páteřní optické trasy, na kterých je nasazena technologie DWDM, která je již dnes připravena pro přenos rychlostí až 16 Tb/s. Napájení je řešeno jako plně redundantní, kde všechny komponenty mají zálohu minimálně N+1 (dle specifikace TIER III). Budova je připojena dvěma VN přípojkami na infrastrukturu Pražské energetiky. Vnitřní napájení je zálohováno systémy UPS, které pokrývají krátkodobé výpadky sítě, a dále jsou instalovány záložní dieselagregáty pro řešení delších výpadků sítě,“ uvádí dále O2 pro Lupu.

Některé další technické údaje pak O2 popisuje na svém webu. K novému datacentru ve Stodůlkách společnost připravila základní interaktivní virtuální prohlídku.

Nové datové centrum postavil také další tuzemský operátor. T-Mobile má o jedno datacentrum více, proto ho také pojmenoval DC7. Jde o projekt také známý jako „CE Colo 2“.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 24. 6. 2018 22:09

  Tom (neregistrovaný)

  vidím 3,5 MW na celou budovu, to vychází o trochu lépe.

  Spíše mě zaráží nosnost podlahy 1t/m2, to je tak hranici pro diskové pole. Chtějí tam asi nacpat spousty spotřebních serverů a pronajímat je na hosting, celé to vypadá jako low cost, asi chtějí jít s cenou (či jen s náklady) dolu.

 • 25. 6. 2018 10:43

  Martin Kalenda (neregistrovaný)

  Je to únosnost té typizované podlahy, místa je aktuálně v Praze dost ale stejně podle mě prostě cílí na to že to je geograficky odděleno takže tam 1/5 racků bude zase ve stavu 2 storage, jeden router nebo firewall jedna vana s kabelama kvm switch a tradá. Primární lokality mají, to že nebudou usilovat o certifikaci je snad jasnej signál kam s tím směřují.

 • 25. 6. 2018 17:06

  lahvon

  Spíš by mě zajímalo, kdo je doopravdy provozovatel a vlastník budovy a datového centra. Jestli CETIN, nebo O2. Pokud je to ten objekt který myslím že to je, tak na mapách Google to má popisek "Česká telekomunikační infrastruktura a.s."

 • 26. 6. 2018 16:47

  Mys (neregistrovaný)

  Majitelem je CETIN. O2 si tam pronajímá místo od CETINU. Viděl jsem to tam a je to lepší než máme v UTB. Ale je z toho cítit a dokonce i vidět, jak je to low-end oproti jiným DC v Praze. Ale což, někam to přestěhovat musíme. Mám však problém s tím miítem. Je to dost daleko od centra a metra. A ty parkovací plochy take nic moc. Až se tam sejde 10 aut O2 a 15 aut CETIN, tak nevím kde tam budou parkovat. Snad tam naše technologie budou OK. Pá Pá staée dobré UTB. Možná ještě vzkaz do CETINU, nedělejte ze sebe takové machry.
  Mys

 • 24. 6. 2018 22:01

  Nahodny kolemjdouci (neregistrovaný)

  V popisu zminuji, ze na cely sal maji 300kW privod. Neni to trochu malo? 2.7kW na rack, nebo 65W na 1U - kdo je cilovou skupinou?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Reportér Lupa.cz a E15. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).