Hlavní navigace

T-Mobile rozjel stavbu jednoho z největších datových center v Česku

4. 5. 2017
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Sídlo českého T-Mobilu v Praze v Roztylech. Autor: Jan Sedlák
Stavba takzvaného CE Colo 2 se konečně dala do pohybu. Stát budou dvě haly, celková plocha areálu má být skoro 30 tisíc metrů čtverečních.

Stavba dlouho plánovaného nového datového centra operátora T-Mobile se rozjela. Na pozemku průmyslové zóny mezi ulicemi Jižní spojka, Rabakovská a Průmyslová v Praze Hostivaři začali pracovat dělníci a těžká technika. Takzvané CE Colo 2 by svojí finální rozlohou mělo být o něco menší než objekt od TTC, i tak se ale zařadí mezi největší datacentra v Česku.

Podle dokumentace, kterou má Lupa k dispozici, má celková plocha areálu rozlohu 29 878 metrů čtverečních. Budovami má být zastavěno 8950 metrů čtverečních a zpevněné plochy a komunikace pak počítají s 4900 metry čtverečními. Pro srovnání, TTC na Sazečské operuje ve dvou patrech se zhruba osmi tisíci metry čtverečními plochy a čtyřmi tisíci metry zákaznické plochy.

Plány nového datacentra T-Mobilu. Počítá se se dvěmi budovami.

Plány nového datacentra T-Mobilu. Počítá se se dvěma budovami.

T-Mobile prozatím oficiálně projekt veřejně nekomentuje, neuvádí tak například celkové investice. Firma v současné době chystá oficiální oznámení, které by mělo proběhnout v následujících týdnech.

Na dvě etapy

Datacentrum každopádně bude mít k dispozici celkem 2800 metrů čtverečních v rámci datových sálů. Těch bude celkem osm, každý po 350 metrech čtverečních a 180 serverových skříních (celkem tedy přes 1400 racků).

Jedna z budov nového datacentra T-Mobilu, obě si jsou více méně podobné.

Jedna z budov nového datacentra T-Mobilu, obě si jsou více méně podobné.

T-Mobile každopádně nebude mít veškerou kapacitu k dispozici hned. Datové centrum bude umístěno ve dvou dvoupodlažních objektech, které má spojovat administrativní část. Stavět se bude na etapy, nejdříve dojde na jednu budovu a právě administrativní prvek.

Obě budovy budou v podstatě shodné. V každé budou dvě patra, přičemž v tom prvním budou umístěny vždy čtyři datové sály, dále také rozvodny nízkého napětí a chladící jednotky. Technologické vybavení (elektronika, datová úložiště a podobně) pak bude v druhém patře.

Jeden datový sál počítá s ICT příkonem 750 kilowattů. Datacentrum bude mít osm diesel generátorů s celkovým příkonem k palivu 42 megawattů.

KL24

T-Mobile v Česku provozuje šest datových center o celkové ploše přes 6600 metrů čtverečních. Vedle Brna jsou menší objekty také v Brně a Ostravě. Operátor v minulosti udělal několik kroků pro to, aby v oblasti datacenter, optických sítí a služeb pro firmy posílil. Operátor se spojil s T-Systems a v roce 2013 za 546 milionů eur koupil skupinu GTS a s ní získal i dceřinku CE Colo.

Právě pražské CE Colo už je dnes poměrně zastaralé a podle informací Lupy se už do něj noví zákazníci nijak nehrnou. I to je důvod, proč T-Mobile „CE Colo 2“ buduje. Navíc je potřeba další kapacita.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Reportér Lupa.cz a E15. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).