Hlavní navigace

Operátor ICT loni hospodařil se 122 miliony Kč, nejvíc se věnoval kartě Lítačka

23. 7. 2018

Sdílet

Chytrá lavička - Praha - smart city Autor: Jan Sedlák, Internet Info

Necelých 122 milionů Kč, to je obrat, se kterým v roce 2017 pracovala firma Operátor ICT (OICT). V podstatě všechny peníze inkasovala od hlavního města Praha, které firmu ovládá a využívá ji k realizaci svých IT a smart city projektů. Po zdanění OICT dosáhl zisku 1,5 milionu Kč, vyplývá z výroční zprávy firmy za rok 2017, kterou na konci června schválila městská rada (tisk R-30167 schválený 26. června 2018).

OICT se ve zprávě důsledně vyhýbá kontroverzním tématům, jako jsou pilotní projekty Wi-Fi na Petříně, chytrých laviček či košů, a zdůrazňuje především méně výbušné oblasti své působnosti. 

Hlavním pilířem činnosti OICT podle výroční zprávy v roce 2017 bylo provozování karty Lítačka. S tím souvisela například výměna karet Opencard za novou zelenou kartu (celkově v roce 2017 bylo vyměněno nebo vydáno 201 807 karet), pilotní projekt Lítačka do škol, kdy se karta dala použít i k placení obědů nebo k odemčení vstupu do budovy školy, nebo příprava virtuální Lítačky, která má odstartovat letos v září. 

OICT také v roce 2017 dělal určitou podporu (service desk) pro některé městské systémy (např. ekonomický Gnis) a pro město pracoval na zmapování situace kolem splnění požadavků GDPR.

V roce 2017 OICT pracoval i na koncepci Smart Prague, kterou město na podzim schválilo. Firma také připravovala ke spuštění Datovou platformu, která má shromažďovat, vizualizovat a zveřejňovat městská data. Odstartoval i projekt Virtualizace Prahy. OICT také vyvinul mobilní aplikaci Moje Praha a několik městských webů.

Ke konci roku 2017 v OICT pracovalo celkem 80 zaměstnanců na HPP (20% nárůst oproti konci předchozího roku) a 54 na DPP (60% nárůst). Tržby se oproti roku 2016 zvýšily o 2,7 milionu Kč a na letošní rok OICT naplánoval tržby na úrovni 146 % roku 2017 – nejvíce má inkasovat za Lítačku (48 % tržeb) a za smart city projekty (35 %). 

Perlička na závěr: ve výroční zprávě, kterou magistrát zveřejnil jako přílohu usnesení Rady, jsou důsledně začerněna jména členů představenstva a dalších orgánů Operátora ICT. Hned vedle černých ploch jsou přitom ponechány jejich fotografie (pravděpodobně jde o nějaký absurdní magistrátní výklad pravidel na ochranu osobních údajů). :)

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).