Hlavní navigace

Operátor Sprintel nasazuje LTE v pásmu 3,7 GHz, chce konkurovat Wi-Fi operátorům

Sdílet

David Slížek

Ostravský operátor PODA uzavřel první velkoobchodní smlouvu o pronájmu frekvencí ve vydraženém pásmu 3,7 GHz regionálnímu operátorovi. Stal se jím Sprintel, který oznámil instalaci prvních přístupových bodů a připojování prvních zákazníků. „Jako první je pokrývána Olomouc a Prostějov, následovat bude Šternberk, Uničov a Litovel,“ popisuje své plány operátor.

Sprintel svou síť buduje zatím na technologii 4G LTE, do budoucna ale nevylučuje ani upgrade na 5G. Budovaná síť má být podle operátora konkurencí zejména pro místní Wi-Fi operátory.

„V posledních letech se v některých místech stala situace v 5 GHz pásmu neúnosná. Někteří menší či tzv. ‚garážoví‘ operátoři slibují zákazníkům nereálné rychlosti a skutečnost je buď úplně jiná, nebo službu dodávají jen za cenu vysílání na zakázaných frekvencích. Zákazníci pak ztrácí důvěru v bezdrátové připojení. I když masivně investujeme do výstavby optických sítí, nemůžeme být všude, kde nás zákazníci poptávají. Chceme obnovit důvěru v bezdrátové připojení a nabídnout na ‚bezdrátu‘ kvalitu optiky i tam, kde náš kabel ještě nevede,“ říká marketingový manažer firmy Petr Kapounek.

Sprintel nabízí zatím dva tarify: 30 / 5 Mbit/s za 390 Kč za měsíc (do konce června 2019 za zvýhodněnou cenu 195 Kč měsíčně) a 50 / 7 Mbit/s za 500 Kč měsíčně (do konce června 2019 za zvýhodněnou cenu 250 Kč měsíčně). Obě varianty počítají s agregací 1:6. Pronájem zařízení na příjem signálu přijde na 40 Kč měsíčně (při uzavření smlouvy na 3 roky).

Našli jste v článku chybu?
Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?