Hlavní navigace

Operátor Sprintel nasazuje LTE v pásmu 3,7 GHz, chce konkurovat Wi-Fi operátorům

6. 2. 2019

Sdílet

Mobilní sítě - anténa - BTS Autor: Depositphotos

Ostravský operátor PODA uzavřel první velkoobchodní smlouvu o pronájmu frekvencí ve vydraženém pásmu 3,7 GHz regionálnímu operátorovi. Stal se jím Sprintel, který oznámil instalaci prvních přístupových bodů a připojování prvních zákazníků. „Jako první je pokrývána Olomouc a Prostějov, následovat bude Šternberk, Uničov a Litovel,“ popisuje své plány operátor.

Sprintel svou síť buduje zatím na technologii 4G LTE, do budoucna ale nevylučuje ani upgrade na 5G. Budovaná síť má být podle operátora konkurencí zejména pro místní Wi-Fi operátory.

„V posledních letech se v některých místech stala situace v 5 GHz pásmu neúnosná. Někteří menší či tzv. ‚garážoví‘ operátoři slibují zákazníkům nereálné rychlosti a skutečnost je buď úplně jiná, nebo službu dodávají jen za cenu vysílání na zakázaných frekvencích. Zákazníci pak ztrácí důvěru v bezdrátové připojení. I když masivně investujeme do výstavby optických sítí, nemůžeme být všude, kde nás zákazníci poptávají. Chceme obnovit důvěru v bezdrátové připojení a nabídnout na ‚bezdrátu‘ kvalitu optiky i tam, kde náš kabel ještě nevede,“ říká marketingový manažer firmy Petr Kapounek.

Sprintel nabízí zatím dva tarify: 30 / 5 Mbit/s za 390 Kč za měsíc (do konce června 2019 za zvýhodněnou cenu 195 Kč měsíčně) a 50 / 7 Mbit/s za 500 Kč měsíčně (do konce června 2019 za zvýhodněnou cenu 250 Kč měsíčně). Obě varianty počítají s agregací 1:6. Pronájem zařízení na příjem signálu přijde na 40 Kč měsíčně (při uzavření smlouvy na 3 roky).

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 6. 2. 2019 22:39

    lahvon

    Jako, můžeš věřit, že jsou sluźby bez agregace, ale dneska a s dnešními rychlostmi služeb je nějaká přirozená agregace automatickou součástí sítě.
    Nelze předpokládat, že celý core sítě, včetně zahraniční konektivity a propojů do NIXu je dimenzován na prostý součet prodaných kapacit zákazníkům.

    Nikde není řečeno, co tou agregací 1:6 přesně myslí, ale umím si představit, že na jeden přistupový bod sítě připojí maximálnř 6x tolik prodané kapacity, než kolik umí teoreticky odbavit.
    Čili, pokud do centra vesnice umístím jeden přístupový bod, který umí třeba 150 Mbps (a je připojen na dostatečně rychlou optiku), tak pokud prodávám služby s rychlostí 30 Mbps, můžu na to připojit 5 uživatelů bez agregace, nebo 30 uživatelů s přirozenou agregací 1:6.

    S dnešním vytížením mobilních síti je už dneska každá mobilní sim docela solidně agregovaná. Jen prostým dělením dostupné kapacity rádiové sítě. Takźe doba 120 mbps mobilního Internetu je fuč a kolikrát jsem rád za 10 - 30 mbps.

    Třeba se pletu, ale skoro nevěřím, že by cíleně agregovali 6 uživatelů vždy natvrdo, ať se perou o rychlost.

  • 6. 2. 2019 21:44

    REJJA

    Agregace na optice je běžná věc. Nebo si myslíte, že dostáváte neagregovanou konektivitu z datacentra až domů za pětikilčo?

  • 6. 2. 2019 20:38

    koukac

    "Chceme obnovit důvěru v bezdrátové připojení a nabídnout na ‚bezdrátu‘ kvalitu optiky i tam, kde náš kabel ještě nevede,“ říká marketingový manažer firmy Petr Kapounek."

    kvalita optiky, mozna... rychlost... no spis ne, agregace... na optice ji snad nikdo proboha nema... uz ani na VDSL neni, na urovni ustreden by Cetin. Tohle je spise takove zprasene rychlo budovani...

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).