Hlavní navigace

4G

Rychlé mobilní sítě 4G mají disponovat rychlostmi připojení až 100 Mb/s pro mobilní uživatele, až 1Gb/s pro uživatele nomadické a stacionární. Jsou zvažovány dvě technologie: WiMax-Advanced a LTE-Advanced, které budou pod standard 4G zahrnuty. Začátek implementace sítí 4G se očekává v letech 2012, rozmach pak po roce 2015. 

Aukce v pásmu 3,7 GHz je na spadnutí, ČTÚ spustil veřejnou konzultaci

Dražba dalšího balíku frekvencí pro vysokorychlostní sítě se přiblížila. Český telekomunikační úřad ji chce spustit ještě v tomto pololetí.

Doba čtení: 1 minuta

ČTÚ spustil aukci zbylých LTE kmitočtů, vyhlašovací cena 734 milionů

Kmitočty v pásmech 1800 a 2600 MHz znovu hledají držitele. Podmínky aukce dávají teoretickou možnost i pro vstup nového operátora.

Doba čtení: 1 minuta

EK podezírá Qualcomm z používání predátorských cen u čipů pro mobily

Evropská komise dnes oznámila hned dvě formální vyšetřování Qualcommu. Bude prověřovat, jestli neporušil evropské antimonopolní zákony.

Doba čtení: 1 minuta

5G má být budoucností digitálního světa. Zatím je to jen marketingový buzzword

Pětka s géčkem svítila skoro na každém druhém stánku letošního Mobile World Congressu. Reálně se ale začne rozjíždět nejdřív za pět let. A to ještě kdoví jestli.

Doba čtení: 4 minuty

Česká televize zkouší živé vstupy přes 4G síť, používá k tomu Quicklink

Rychlé mobilní připojení mění i svět zpravodajských televizí. Odpadá potřeba posílat obrázky přes drahé satelitní trasy. Zkouší to i Česká televize.

Doba čtení: 1 minuta

Mobilní operátoři ostře vystoupili proti zvýhodnění čtvrtého uchazeče o LTE

V příštích třiceti dnech se má rozhodnout o konečných podmínkách nové veřejné soutěže o kmitočty pro mobilní síť čtvrté generace.

Doba čtení: 3 minuty

Částí výnosu z aukce kmitočtů 4G chce ČTÚ podpořit vysokorychlostní optiku

Ve spolupráci s Ministerstvem průmyslu a obchodu k tomu připravuje Program podpory; odbornou veřejnost žádá o náměty.

Doba čtení: 1 minuta

Konec aukce na LTE i nový šéf Rady ČTÚ. Blýská se v telekomunikacích na lepší časy?

Aukce mobilních kmitočtů pokračuje, ČTÚ navrhl nápravná opatření na trhu s mobilní originací a Evropská komise odložila snižování cen za terminaci (přesto k 1. lednu zlevňuje terminace v mobilních sítích). A kdo se v roce 2013 stane novým předsedou Rady ČTÚ?

Doba čtení: 10 minut

O kmitočty pro 4G se utkají všichni čtyři zájemci

ČTÚ zapsal do aukce o nová kmitočtová pásma pro mobilní sítě příští generace všechny čtyři přihlášené zájemce, jelikož splnili podmínky. Dražit kmitočty tedy budou ještě do konce tohoto roku tři mobilní operátoři stávající — Telefónica, T‑Mobile a Vodafone — a s nimi PPF Mobile Services. Kmitočty by měly být přiděleny počátkem roku 2013, a to na patnáct let. ČTÚ odhaduje, že aukce přinese do státního rozpočtu jednorázově jednotky miliard korun. Na poplatcích za využívání pásem by se měly ročně…

5. 10. 2012 16:03
Doba čtení: do minuty

O volné mobilní kmitočty pro 4G mají zájem jen stávající operátoři a skupina PPF

O účast v aukci mobilních kmitočtů mají zájem současní mobilní operátoři, konktrétně: Telefónica Czech Republic a.s., T Mobile Czech Republic a.s., Vodafone Czech Republic a.s. Už včera oznámila, že podá přihlášku do aukce společnost PPF. Čtete také: Jakým operátorem chce být PPF? O desítky procent levnějším a s pětinou zaměstnanců

11. 9. 2012 11:51
Doba čtení: 1 minuta

Do aukce kmitočtů pro 4G sítě se přihlásila i skupina PPF Petra Kellnera

Novým mobilním operátorem v Česku se chce podle očekávání stát skupina PPF, kterou ovládá nejbohatší miliardář Petr Kellner. Firma dnes oznámila, že podá přihlášku do aukce o nové kmitočty, kterou vyhlásil ČTÚ. PPF se podle svého vyjádření chce účastnit dražby o kmitočty v pásmu 800 MHz (uvolněné po přechodu na digitální televizní vysílání), na kterých chce provozovat hlasové služby i datové 3G a 4G služby. Zároveň jde do boje i o pásmo 1800 MHz, napsal server IHNED.cz.

Doba čtení: 1 minuta

T-Mobile testuje "chytré LTE", v ideálních podmínkách naměří až 166 Mb/s

Také T-Mobile už spustil své LTE. Nejedná se o komerční provoz, ale o testování vylepšené varianty LTE od korejského Samsungu. Ta slibuje menší propady rychlostí na hranici mezi jednotlivými buňkami LTE sítě.

Doba čtení: 8 minut

Apple nabídl majitelům nového iPadu vrácení peněz kvůli klamavé reklamě

Apple se rozhodl vrátit peníze nespokojeným majitelům nového iPadu v Austrálii. Firma tak reaguje na kritiku, že nový iPad inzerovala jako zařízení jako „iPad s WiFi a 4G“. V Austrálii sice mobilní operátor Telstra provozuje 4G síť, nicméně na frekvenci, kterou iPad nepodporuje. Zařízení se totiž připojí k 4G síti pouze na frekvencích 700MHz a 2100Mhz. Je tak například nekompatibilní se všemi 4G sítěmi v Evropě.

28. 3. 2012 13:24
Doba čtení: do minuty

Švédsko hlásí 99,6 procenta populace pokryté 3G signálem

Zatímco čeští operátoři čarují s čísly, aby ukázali, kdo první dosáhne mety 60 procent populace pokryté 3G signálem pro přenos mobilních dat, švédský telekomunikační úřad PTS hlásí ke konci srpna 99,6 procent pokryté populace. Zároveň se ve Švédsku rychle rozjíždějí přípravy operátorů na spuštění sítí pro přenos mobilních dat čtvrté generace v pásmu 800 MHz. Švédsko chce také do roku 2020 zajistit 90 procentům domácností připojení k internetu s rychlostí alespoň 100 Mbps.

Doba čtení: do minuty

Na rychlost sítí 4G si musíme počkat, už ale víme, co slibují

ITU sestavila přehled požadavků, které má na budoucí sítě čtvrté generace, a vybrala dvě technologie, které slibují je naplnit. Kdy a na co se můžeme těšit?

Doba čtení: 7 minut