Slovensko čeká aukce hned pěti kmitočtových pásem označovaná jako aukce desetiletí. Tamní regulátor zahájil veřejnou konzultaci předběžných podmínek výběrového řízení. Připomínkovat je bude možné do 17. února.
Formou elektronické aukce bude slovenský stát hledat nové držitele licencí k pásmům 800, 900, 1500, 2100 a 2600 MHz. Čtveřici nižších pásem už nyní používají pouze Orange a Telekom. O2 drží tři, kromě 2,6 GHz, a nejmladší operátor 4ka nemá zatím přístup k žádnému z nich. Pásmo 1 500 MHz se na Slovensku dosud nevyužívá. V nabídce není mnoho zařízení, které by jej podporovalo.
Nejcennější pro operátory tak budou pásma 800 a 900 MHz, využitelné pro 4G a 5G sítě. Pásma 2 100 a 2 600 MHz jsou vhodná do měst ke zlepšení kapacity sítě v místech s velkou datovou zátěží.
Podmínky aukce teoreticky nevylučují vstup dalšího operátora, když umožňují získat dostatečnou sadu kmitočtů pro celorepublikové pokrytí. Vzhledem k tomu, že na slovenském trhu už působí čtyři hráči, se to však nepředpokládá.
S přípravou podmínek aukce pomáhala regulačnímu úřadu konzultační agentura Grand Thorton Advisory. Ta doporučila zavést spektrální limity pro jednotlivá pásma, aby silní operátoři nemohli hromadit přidělené spektrum pro sebe a blokovat tím konkurenci.
U pásem pod 1 GHz se očekává největší bitva. Na 800 MHz je k dispozici pouze 6 bloků a každý operátor může získat dva bloky. Ve vyšším pásmu 900 MHz bude k dispozici bloků 7, k jednomu z nich by se tak mohla dostat i 4ka.
Nedostatkovosti nehmotného statku odpovídá i vyvolávací cena. U nejnižších pásem si budou muset operátoři za 5 MHz připravit minimálně 17 milionů eur. Ve vyšších pásmech bude blok nabízen v rozmezí od 3 do 6 milionů eur. Pokud by se podařilo všechna pásma prodat za vyvolávací cenu, slovenský státní rozpočet si polepší o 364 milionů eur.
Kmitočty budou udělené do konce roku 2048 a výsledek aukce tak ovlivní podobu slovenského mobilního trhu na dlouhá léta dopředu.