Hlavní navigace

Částí výnosu z aukce kmitočtů 4G chce ČTÚ podpořit vysokorychlostní optiku

Marek Janouš

Ve spolupráci s Ministerstvem průmyslu a obchodu k tomu připravuje Program podpory; odbornou veřejnost žádá o náměty.

Český telekomunikační úřad oznámil, že spolu s Ministerstvem průmyslu a obchodu připravuje návrh Programu podpory projektů zaměřených na budování přístupových sítí nové generace pro vysokorychlostní internet. Program má přispět k naplnění některých cílů státní politiky „Digitální Česko“ a Digitální agendy EU.

Stavem koncepce „Digitální Česko“ se v listopadu na Lupě probíral Jiří Peterka, a tehdy vypíchl, že koncepce „mlčí“ o tom, kde se na rozvoj vysokorychlostního internetu vezmou peníze.

Zdá se, že nyní je v tom jasněji. „Záměrem [programu] je mimo jiné vrátit část prostředků získaných v právě probíhající aukci kmitočtů zpět do sektoru elektronických komunikací,“ vysvětluje Pavel Dvořák, předseda Rady ČTÚ, a pokračuje: „S ohledem na skutečnost, že správné nastavení podmínek Programu je pro jeho úspěch klíčové, hodláme spolu s MPO v této věci oslovit širokou odbornou veřejnost se žádostí o náměty. Současně jsem se … obrátil i na jednotlivé asociace podnikatelů v elektronických komunikacích, na Hospodářskou komoru, Svaz průmyslu a dopravy, a rovněž i na Asociaci krajů a Svaz měst a obcí ČR.

ČTÚ za tím účelem zveřejnil soubor otázek, a dále podklady, které vysvětlují, o co v programu jde:

Content 2017 - tip Footshop

Za sítě nové generace (NGA) se považují kabelové přístupové sítě, které sestávají zcela nebo zčásti z optických prvků a které jsou schopné dodávat služby širokopásmového přístupu s „dokonalejšími vlastnostmi“ ve srovnání se sítěmi založenými na vedení kovovém. Skutečně dosažitelná rychlost stahování by měla být v NGA alespoň 30 megabitů.

Vylučuje se řešení bezdrátové, veškerá vedení musí být pevná a především optická. To neplatí jen pro „poslední míli“, tedy pro připojení koncových uživatelů, jestliže se podaří dodržet požadovanou přenosovou rychlost. To lze pomocí současných technologií xDSL anebo bezdrátových jen na vzdálenosti krátké, a proto se beztak předpokládá vybudování dostatečně husté sítě optické.

Našli jste v článku chybu?
14. 2. 2013 14:49
P2010 (neregistrovaný)

Obavam se ze ani optika "za rohem v ulici" nevyresi problem zdejsich dementnich developeru, kteri nejsou schopni do nove stavenych objektu nechat zavest optiku. K cemu pak takovy projekt je, kdyz na konci je totalne neschopny/neochotny subjekt jeho potencial vyuzit.

V zasade jedine reseni by bylo uzakonit to jako nutnou podminku kolaudace. Pak by se tem blbum snad rozvitilo v palici.

15. 2. 2013 9:48

ADSL bylo vytvoreno pro interaktivni sledovani televize, protoze je tam tak priserna asymetrie. Protoze puvodne mel downlinkem tect film a uplinkem jen pokyny typu kupuji film A, zadavane pres dalkove ovladani televize, kde fakt moc dat neporidite.