Hlavní navigace

Částí výnosu z aukce kmitočtů 4G chce ČTÚ podpořit vysokorychlostní optiku

14. 2. 2013
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Ve spolupráci s Ministerstvem průmyslu a obchodu k tomu připravuje Program podpory; odbornou veřejnost žádá o náměty.

Český telekomunikační úřad oznámil, že spolu s Ministerstvem průmyslu a obchodu připravuje návrh Programu podpory projektů zaměřených na budování přístupových sítí nové generace pro vysokorychlostní internet. Program má přispět k naplnění některých cílů státní politiky „Digitální Česko“ a Digitální agendy EU.

Stavem koncepce „Digitální Česko“ se v listopadu na Lupě probíral Jiří Peterka, a tehdy vypíchl, že koncepce „mlčí“ o tom, kde se na rozvoj vysokorychlostního internetu vezmou peníze.

Zdá se, že nyní je v tom jasněji. „Záměrem [programu] je mimo jiné vrátit část prostředků získaných v právě probíhající aukci kmitočtů zpět do sektoru elektronických komunikací,“ vysvětluje Pavel Dvořák, předseda Rady ČTÚ, a pokračuje: „S ohledem na skutečnost, že správné nastavení podmínek Programu je pro jeho úspěch klíčové, hodláme spolu s MPO v této věci oslovit širokou odbornou veřejnost se žádostí o náměty. Současně jsem se … obrátil i na jednotlivé asociace podnikatelů v elektronických komunikacích, na Hospodářskou komoru, Svaz průmyslu a dopravy, a rovněž i na Asociaci krajů a Svaz měst a obcí ČR.

ČTÚ za tím účelem zveřejnil soubor otázek, a dále podklady, které vysvětlují, o co v programu jde:

WT100

Za sítě nové generace (NGA) se považují kabelové přístupové sítě, které sestávají zcela nebo zčásti z optických prvků a které jsou schopné dodávat služby širokopásmového přístupu s „dokonalejšími vlastnostmi“ ve srovnání se sítěmi založenými na vedení kovovém. Skutečně dosažitelná rychlost stahování by měla být v NGA alespoň 30 megabitů.

Vylučuje se řešení bezdrátové, veškerá vedení musí být pevná a především optická. To neplatí jen pro „poslední míli“, tedy pro připojení koncových uživatelů, jestliže se podaří dodržet požadovanou přenosovou rychlost. To lze pomocí současných technologií xDSL anebo bezdrátových jen na vzdálenosti krátké, a proto se beztak předpokládá vybudování dostatečně husté sítě optické.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).