Hlavní navigace

EK podezírá Qualcomm z používání predátorských cen u čipů pro mobily

16. 7. 2015
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Qualcomm
Evropská komise dnes oznámila hned dvě formální vyšetřování Qualcommu. Bude prověřovat, jestli neporušil evropské antimonopolní zákony.

A máme tu další vyšetřování možného zneužití dominantního postavení velké americké firmy na evropském trhu. Po Googlu či Amazonu je cílem Evropské komise tentokrát americký výrobce čipsetů pro mobilní zařízení Qualcomm, který má být podezřelý hned ze svou přečinů proti pravidlům hospodářské soutěže.

První antimonopolní šetření má zjistit, jestli nelikviduje konkurenci tím, že svým odběratelům poskytuje slevy a další finanční výhody, pokud se zavážou, že budou čipsety pro 3G a 4G zařízení nakupovat výhradně (nebo převážně) od něj.

Druhým problémem má být používání tzv. predátorských cen u čipsetů pro 3G. Komise bude zjišťovat, jestli Qualcomm neprodával své zboží za ceny, které jsou pod výrobními náklady, aby tak svou konkurenci poškodil a vytlačil z trhu.

Vyšetřování ještě neznamená, že by byl Qualcomm z něčeho obviněn, má jen prověřit, zda je k obvinění důvod. Pokud by firma nakonec byla shledána vinnou z porušení antimonopolních pravidel, hrozila by jí pokuta do výše 10 % z jejího globálního ročního obratu.

KL22 hlasovani

Antimonopolní eurokomisařka Margrethe Vestager se s velkými firmami moc nemaže. Letos v dubnu formálně obvinila Google ze zneužívání dominance ve vyhledávání a z potlačování konkurence prostřednictvím Androidu. 

A v červnu si na seznam vyšetřovaných amerických gigantů připsala i Amazon, který je podezřelý z toho, že ve smlouvách zavazuje nakladatele, aby mu nabízeli vždy stejné nebo lepší podmínky jako jim nabízejí jeho konkurenti.

Autor článku

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn