Hlavní navigace

Brusel formálně obvinil Google, kromě vyhledávání měl zneužít i Android

16. 4. 2015
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: Isifa
Americká firma v Evropě čelí hned dvěma antimonopolním sporům s Evropskou komisí. V obou jde o údajné zneužívání jeho dominantní pozice na trhu [AKTUALIZOVÁNO].

Zneužívá Google svou dominantní pozici k potlačování konkurence, nebo se jen stal obětí vlastního úspěchu a závisti? Evropská komise se po pěti letech neoficiálního vyšetřování přiklonila k první variantě. 

Eurokomisařka, odpovědná za politiku hospodářské soutěže Margrethe Vestagerová dnes oznámila, že Google oficiálně čelí obviněním hned ve dvou samostatných šetřeních. EK firmě zaslala tzv. prohlášení o námitkách, kterými odstartovalo oficiální vyšetřování.

První se týká zobrazování výsledků vyhledávání. Podle EK totiž Google ve výsledcích hledání:

…soustavně upřednostňuje svůj vlastní srovnávací produkt (aktuálně pojmenovaný Google Shopping), a to například tím, že tuto aplikaci na obrazovce zvýrazňuje, čímž může uměle odvádět pozornost od srovnávacích služeb svých konkurentů a omezovat je v soutěžení na trhu.

Počínání Googlu podle EK poškozuje uživatele, kteří tak nemusí najít vždy nejrelevantnější výsledky. „Aby společnost Google takové počínání napravila, podle předběžného stanoviska Komise by neměla mezi svou vlastní srovnávací službou a srovnávacími službami svých konkurentů nijak rozlišovat,“ uvádí EK.

„V případě Googlu se obávám, že společnost nespravedlivě zvýhodňovala svou vlastní službu pro porovnávání obchodních nabídek, a antimonopolní pravidla EU tak porušovala. Nyní má příležitost přesvědčit Komisi o opaku. Pokud by však šetření naše obavy potvrdilo, musela by společnost Google čelit právním důsledkům a změnit způsob, jakým v Evropě podniká,“ prohlásila Vestagerová.

Google teď bude mít deset týdnů na to, aby se k obvinění vyjádřil a požádal o formální slyšení.

Zneužitý Android

V hledáčku antimonopolních právníků uvízl i mobilní operační systém Android. Komise chce v samostatném řízení prozkoumat, jestli Google nezneužívá rozšíření Androidu pro potlačení konkurenčních služeb a aplikací.

Android je opensourcový systém, který může kdokoli používat a vyvíjet zdarma, konstatuje EK. Většina výrobců zařízení jej ale používá ve spojení s různými proprietárními aplikacemi Googlu (tedy těmi, které mají uzavřený kód). A na ně musí s Googlem uzavírat licenční dohody.

Podle EK je problém, že firma v těchto dohodách po výrobcích smartphonů a tabletů s Androidem vyžaduje exkluzivní předinstalování svých vlastních služeb, čímž poškozuje konkurenční aplikace. Podle Komise navíc Google poškozuje konkurenci i tím, že své aplikace na Android distribuuje v balíčcích s jinými službami.

Komise chce také prozkoumat, jestli Google výrobcům nebránil ve vývoji konkurenčních verzí Androidu (Android forks).

Google: konkurence vzkvétá

Google obvinění okomentoval ve dvou článcích na svém blogu. Argumentuje v nich stále stejně: jak můžeme poškozovat konkurenty, když čísla ukazují, že se jim daří lépe než kdy dříve? 

„Firmy jako Axel Springer, Expedia, TripAdvisor a Yelp tvrdí, že zahrnování specializovaných služeb (Google Flight, Mapy, Google Local atd.) do výsledků vyhledávání podstatně poškodilo jejich podnikání. Ale jejich návštěvnost, obraty a zisky (stejně jako prezentace pro investory) ukazují zcela jinou skutečnost,“ píše Amit Singhal, Senior Vice President pro Google Search.

Obrat Yelpu podle něj za poslední čtyři roky vyrostl o 350 %, TripAdvisor tržby za stejnou dobu zdvojnásobil, Expedia je zvýšila o 67 % a nedávno investorům reportovala, že zaznamenala ze služby Google Hotel zvýšenou návštěvnost.

V oblasti nakupování, na které EK založila svou námitku, pak Google podle něj hraje jen malou roli a konkurenční služby jako Amazon nebo eBay mají obrovský náskok v návštěvnosti.

Android i bez Googlu

Google nevidí žádná pochybení ani u Androidu. Operační systém je zdarma pro všechny, argumentuje Hiroshi Lockheimer, viceprezident pro vývoj Androidu. A ve smartphonech jsou vedle služeb od Googlu předinstalované i aplikace, které jim přímo konkurují, jako je třeba Facebook, Amazon nebo Microsoft Office, dodává.

BRANDstorming tip2

Smlouvy, které Google uzavírá s hardwarovými partnery, jsou podle něj uzavírány dobrovolně, a pokud by výrobci chtěli, mohli by používat Android zcela bez služeb Googlu. Své aplikace navíc podle něj do smartphonů předinstalovávají i Microsoft (Windows Phone) nebo Apple (iOS).

Smluvní omezení pak podle něj zajišťují například to, že systém není příliš fragmentovaný do řady verzí a uživatel si může být jistý, že aplikace budou fungovat na celém spektru různých zařízení.

Autor článku

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).