Hlavní navigace

Operátoři letos v Česku začnou vypínat 3G sítě, nahradí je 4G a 5G

8. 2. 2021

Sdílet

Mobilní telefon - signál - mobilní síť Autor: Depositphotos
  • 12:00 – doplnili jsme vyjádření společnosti T-Mobile
  • 16:45 – doplnili jsme vyjádření firmy O2

Je na čase se rozloučit s 3G technologiemi (UMTS), hlásí asociace českých mobilních operátorů. S nahrazováním technologií třetí generace na základnových stanicích za 4G nebo 5G mají začít právě v letošním roce.

"Výměna anebo přeladění vysílačů bude probíhat postupně. Každý operátor, v okamžiku, kdy to bude pro jeho zákazníky aktuální, představí vlastní nezávislý časový plán obnovy a bude informovat zákazníky, kterých by se mohla změna dotknout,“ říká výkonný ředitel Asociace provozovatelů mobilních sítí (APMS) Jiří Grund.

Konkrétní plány s ukončováním provozu 3G oznámil před několika dny zatím jen Vodafone, kterých chce svou 3G síť vypnout do konce letošního března. 

O2 podle aktuálních informací Lupy vypne zanedlouho 3G na několika prvních místech. „V příštích týdnech plánujeme vypnout 3G v prvních lokalitách – v Říčanech a v Praze – Stodůlky. Zákazníky, kteří využívají k datování 3G, budeme o této změně informovat prostřednictvím SMS a e-mailů. Pro volání a odesílání a přijímání SMS se nic nemění. V obou zmíněných lokalitách zároveň během jara zahájíme výstavbu 5G,“ potvrdila Lupě Blanka Vokounová z tiskového oddělení operátora. 

„Na základě zkušeností z výměny technologií ve zmíněných lokalitách následně připravíme plán pro postupné vypínání 3G. O dalších krocích budeme zákazníky informovat,“ dodala.

Také T-Mobile své plány na vypínání 3G právě chystá. „Aktuálně finalizujeme plán uvolnění 3G frekvencí a jejich využití pro 4G a 5G,“ potvrdil Lupě mluvčí T-Mobile Jiří Janeček.

Pro většinu lidí by změna podle Grunda neměla být k horšímu, protože starších telefonů, které používají datové připojení přes 3G, je „mezi občany ČR jen velmi málo“ (má jít vesměs o modely starší 8 let). Majitelům starších mobilů mají operátoři s předstihem poslat informace o změně a nabídnou jim výměnu SIM, případně koupi novějšího zařízení.

Hlasového volání se změna nedotkne, protože probíhá přes ještě starší 2G.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).