Hlavní navigace

Vodafone rozšířil 5G síť do 130 dalších českých měst a obcí

4. 2. 2021

Sdílet

Vodafone 5G Autor: Jan Sedlák

Tuzemský Vodafone rozšiřuje svoji současnou podobu 5G sítě do více než 130 českých měst a obcí. Navazuje na pilotní provoz rozjetý v říjnu loňského roku, kdy se 5G dočkalo pět měst a část pražského metra.

Vodafone využívá toho, že koncem března vypne plošný provoz 3G sítě. V aktuální podobě 5G tak může vedle frekvence 1800 MHz využít také 2100 MHz. Do budoucna pak spustí 5G na vydražených frekvencích. V současné době jde o non-standalone síť s dynamickým sdílením spektra, viz náš dřívější text.

Aktuální mapa pokrytí je k dispozici zde, seznam podporovaných telefonů pak tady.

“Nyní je 5G signálem alespoň částečně pokryto přes 130 měst i menších obcí, jde například o Aš i Český Těšín, Liberec i České Budějovice, dále třeba o Český Krumlov, Havlíčkův Brod, Vrchlabí, Kladno nebo Rokycany. Signál tak pokrývá více než pětinu celé české populace, je dostupný pro zhruba 2 miliony obyvatel. Může za to navýšení počtu vysílačů, které Vodafone technologií 5G osadil. Zatímco v říjnu šlo o zhruba 80 základnových stanic, aktuálně už jde o více než 700 vysílačů. Pokryto sítí 5G od Vodafonu je už i 35 stanic pražského metra,” informuje operátor.

Vodafone také oznámil, že plánuje vypnutí své 3G sítě a její kmitočty využije pro posílení 4G a 5G pokrytí. Celoplošné vypnutí 3G by mělo přijít na konci letošního března.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Reportér Lupa.cz a E15. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).