Hlavní navigace

EU začala zkoumat, zda Google nepoškozuje vyhledávače služeb

Sdílet

Karel Wolf 4. 12. 2018
Evropská unie - EU - vlajka Autor: Depositphotos

Orgán EU pro ochranu hospodářské soutěže začal zpovídat konkurenty Googlu, kteří provozují vyhledávání místních služeb (local search), jako je například Yelp. Snaží se zjistit, jestli vyhledávač nezneužívá své dominantní pozice ve vyhledávání.

Pokud by se podezření orgánu potvrdilo, vedlo by k v pořadí již třetímu evropskému procesu kvůli zneužití dominantního postavení Google. Případný proces by měl vedle samotného vyhledávání významný dopad i na inzertní platformu AdSense.

Společnost za uplynulých 17 měsíců dostala od EU dohromady pokuty již za 6,75 miliard eur. Ty se týkaly zneužití dominantního postavení na trhu mobilních operačních systémů (tlak na výrobce, aby preferovali prohlížeč Chrome a Google vyhledávač) a upřednostňování vlastní nákupní služby Google shopping ve výsledcích vyhledávání před konkurencí

Zpovídání konkurentů vyhledávacího hegemona začalo minulý měsíc a zkoumá chování Google ve vztahu ke konkurentům za období od ledna 2012 do prosince 2017. Inspektory zajímá například to, jak se konkurentů Google dotklo zavedení vyhledávacího algoritmu Panda 4.0, který Google představil v roce 2014 a který kompletně změnil podobu výsledků vyhledávání. Panda 4.0 způsobila nemalé problémy zejména elektronickým obchodům a internetovým tržištím (eBay tehdy ztratil kvůli novému algoritmu 80 % organického trafficu).

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 4. 12. 2018 15:48

  Tomáš Ruprecht (neregistrovaný) ---.54.broadband4.iol.cz

  Přesně tak. Co je EU do vyhledávacího algoritmu Googlu? Když se to někomu nelíbí, má možnost si udělat vlastní vyhledávač - nikdo mu v tom nebrání. Chápu, že Google je velký, ale v Cloudu zase valí Amazon, Microsoft zase v korporátech a taky ten cloud, ale v mobilním světě je chudinka oproti Googlu.... Prostě každý hráč má to své - Apple zase vyladěný sw+hw, ovšem jeho Safari se může v ČR na PC platformě pohybovat tak kolem 1 %...

  Mimochodem malá vsuvečka - ten óóó mocný Google, který je EU pokutován za pár měsíců ZCELA UKONČÍ SOCIÁLNÍ SÍŤ GOOGLE PLUS. Velký a mocný Google je LOOSER oproti Facebooku v sociálních sítích....

  Prostě: na každém hráči najdeme SILNÉ STRÁNKY, ale také SLABÉ STRÁNKY. No a co?! Tak to prostě funguje, když je někdo v IT v něčem fakt dobrý, má dobré načasování a třeba ho někdo finančně v pravou cvhíli nakopne, tak vystřelí jako střela a jede a naroste do obřích rozměrů...

  Vemze si třeba příklad z ČR... Nevéím kolik % má Heuréka.cz vs Zboží.cz, ale neznám skoro nikoho, kdo by používal Zboží.cz, a teď amjí masivní reklamu v TV a stejně jim to nepomůže - Heuréka už je tak rozjetá, že to Zboží.cz těžko dožene i kdyby dal do reklamy 2 miliardy....

 • 4. 12. 2018 21:13

  pan Kulel (neregistrovaný) ---.206.broadband4.iol.cz

  Orgán EU by se místo buzerace Googlu radši mohl věnovat pseudokatalogům a pseudovyhledávačům, které tahají z firem peníze za registraci do svých bezcenných databází. A co jsem tak slyšel ze zahraničí, tak toto zdaleka není problém jenom v ČR, že firmě přijde papír připomínající fakturu a když ho účetní omylem proplatí, tak se tím firma zaváže platit nesmyslné poplatky za registraci v bezcenném katalogu.

 • 4. 12. 2018 14:32

  retro silenstvi (neregistrovaný) 2a02:8309:5141:----:----:----:----:----

  Každá větší mezinárodní firma svým způsobem zneužívá dominantní postavení. Když to nikomu nevadí v politice, že mocné státy prosazují svojí vůli, tak proč by to mělo vadit v byznysu. A ještě selektivně jenom u amerických firem. Já jsem s nima spokojen. Dneska jsem ulovil na Amazonu grafiku Zotac AMP 1060 6GB za 6000,- Kč.

 • 4. 12. 2018 17:08

  misch (neregistrovaný) ---.ext-brno.czechin.cz

  Vtip je dle mého názoru v tom, že pokuta znamená příjem pro EU, nikoli pro "poškozené". Asi jako když obec potřebuje aby řidiči jezdili nad povolený limit, protože je to spolehlivý zdroj příjmu do obecní pokladny. Tady si pro změnu EU potřebuje zdůvodnit, proč Google poškozuje ostatní. Nejde o nápravu stavu, ale o zdroj příjemného příjmu.

 • 5. 12. 2018 6:50

  Tyckin (neregistrovaný) 195.113.82.---

  Tak šmíráka Googla používám, jen když je nezbytně nutné (a pak mu hned smažu cookies), jsou i jiné vyhledávače jako DuckDuckGo např. Co mi ale štve, že skoro každý program na PC při instalaci či aktualizaci se mi snaží do PC propašovat Chrome a Google nastavit jako výchozí - marná snaha, tuhle veteš si na PC nepustím...

 • 5. 12. 2018 10:37

  sdfsdfsd (neregistrovaný) 93.107.7.---

  a je levna grafika dostatecnym duvodem prenechat kontrolu nad informacemi cizi entite?

 • 5. 12. 2018 11:01

  hmm (neregistrovaný) ---.ipv6.broadband.iol.cz

  a co je na te cene tak super? 1060 6GB jsem nasel v ceskem eshopu za 5998,-

 • 5. 12. 2018 1:15

  Tomáš Ruprecht (neregistrovaný) ---.54.broadband4.iol.cz

  To podepisuju! Přesně tak - fungující služba Google, já si teda nemůžu stěžovat, kdykoli potřebuju něco najít, tak to najdu, člověk ovšem nesmí být ultra líný a někdy musí prostě strávit těch pár sekund, či možná desítek sekund na lepší formulaci hledaného výrazu, ale nakonec se přece jen dobere výsledku. A o tom to je.

  Kdežto, ty bezcenné katalogy vzniklé pouze za účelem táhání peněz z firem - to EU nezajímá - proč taky - z nějakého zapadlého S.R.O. čka které má obrat možná tak pár set tisíc korun nebo pár jednotek mega asi toho moc nevytáhne...

  Ze skoro bilionového Googlu (v dolarech) - to je jiný kafíčko, panečku - tu firmu pěkně podojíme - co na tom, že prostým občanům poskytuje perfektní servis zdarma - co na tom, my ji PODOJÍME a budeme u toho slatně mlaskat. Je mi z té EU v tomto případě NA BLITÍ. Hnus, to je boj proti nám občanům - já Googlu fandím, on si vyvíjí algoritmy tak, aby samozřejmě měl co NEJRELEVANTNĚJŠÍ VÝSLEDKY.

  To že jsou eshopy, které se snaží třeba SEO optimalizovat nečestně, to je jejich problém, ať pak nebrečí u EU, ale tu svou línou hlavu trošku potrápí a o své webové stránky se starají férově a tak aby splňovali kritéria Googlu.

  Pokud budu mít já vyhledávač a třeba ESHOP, který by prodával ponožky by jako klíčové slovo použil něco, co s tím absolutně nesouvisí a nikde na webu ten pojem není funkční - tak bych třeba ten eshop VŮBEC NEUKÁZAL. Proč? Protože nechci, aby firmy dělaly z lidí IDOTY a blbce :-)

  Prostě, když se chovám férově, tak si myslím, že Google je můj kamarád a není třeba se vztekat nad novým algoritmem, ale třeba tak nějak si nastudovat všechna pravidla Googlu a ta pravidla DODRŽOVAT - i malé dítě ví, že na červenou se nesmí přecházet, tak když to firmy ignorují, tak ať pak nebrečí, že je Google ve výsledcích vyhledávání třeba odsune někam dál...

  Tady mne připadá, že všichni jen natahují ruce a NIC PRO TO NEDĚLAJÍ. Prostě, když budu mít ESHOP, tak Google budu brát jako něco, co NENÍ SAMOZŘEJMOST - je to něco, co mi ta firma nabízí - taky by to Google mohl zabalit úplně...

  Taková stávečka na 7 dní v EU, kdy by Google prostě zablokoval přístup ke svým službám ze zemí EU - to by EU velmi rychle otočila, páč by zjistila, že Google je odpovědný za cca 4-5 % HDP EU států... prostě VDĚKU SE ASI GOOGLE od VRCHOLNÝCH PŘEDSTAVITELŮ EU NEDOČKÁ.... Ale měl by - protože ti úřednící asi netuší kolika lidem Google pomáhá... Google Docs například používá spousta známých i v podnikání, je to zdarma a funguje to skvěle... už fakt nevím, co bych tu ještě nepsal, snad jen:

  EU - úředníci proberte se!!!

  ... nebo naprogramujte něco lepšího jak Google vyhledávač a dejte to zdarma občanům EU jen třeba za zobrazovanou reklamu a já to budu klidně používat - jo, ale vyvíjejte to ve svém volném čase :-)

 • 5. 12. 2018 12:56

  Vojtěch Semecký (neregistrovaný) ---.nat.epc.tmcz.cz

  A EU nezneužívá dominantního postavení? EU by si měla především zamést před vlastním prahem.

 • 4. 12. 2018 19:59

  berk (neregistrovaný) ---.customers.tmcz.cz

  Všichni menší konkurenti zaručeně řeknou že je Google nepoškozuje... :-)

 • 5. 12. 2018 1:20

  Tomáš Ruprecht (neregistrovaný) ---.54.broadband4.iol.cz

  Dobrý den milá lupo, když jsem vkládal svůj příspěvek, tak men to furt hlásilo, že jsem použil nepovolené výrazivo... tak jsem pátral a přišel jsem na to.

  Slovo: TOIDI jsem nahradil IDOT :-)

  Je zajímavé, že slovo TOIDI je Lupu zakázané, ovšem slovo blbec nikolivěk - není to diskriminace peprných slov? Nemáte na to nějakého výrazového ombudsmana?

  Díky a berte to spíš jako ireleventní popíchnutí - blbec je asi kulturně přijatelnějsí slovo v této IT obci a TOIDI je přece jen už trošku silnější kalibr.

  S pozdravem

  Tomáš Ruprecht
  Brno-Bystrc :-)