Hlavní navigace

Osmdesát procent z 1,36 milionu českých domén je aktivních, ukázala analýza

10. 11. 2020

Sdílet

CZ.NIC datový sál

Sdružení CZ.NIC analyzovalo přes milion domén s koncovkou .cz. Stalo se tak v rámci projektu ADAM a průzkumu, jak na tom tyto domény jsou. Zjistilo se, že 80 procent domén druhé úrovně je klasifikováno jako aktivní, tedy hostují nezaparkovaný web, nebo pro ně byl nakonfigurován e-mailový server.

Na více než 1,36 milionu .cz domén byl puštěn DNS crawler, pomocí kterého bylo možné shromáždit data pro různé kombinace portů (80/443), prefixové jmenovky (prázdný/www) a verze IP (IPv4/IPv6), a došlo k následování všech HTTP přesměrování.

Shrnutí výsledků je následující: “Dne 23. října 2020 jsme skenovali 1 365 753 .cz domén a shromáždili 200 GB dat, která jsme použili jako vstup pro náš model. U 61,1 % domén byl webový obsah klasifikován jako nezaparkovaný web, zatímco zaparkované weby tvořily 20,1 % celkového počtu domén. U 12,0 % domén jsme nebyli schopni získat webový obsah a u 6,7 % se objevila chyba HTTP. Přibližně 69,3 % domén mělo fungující mailový server.”

Mapování mimo to řešilo délku domény, DNS provoz nebo se domény z pohledu registrátorů. Grafy a další informace lze najít na webu CZ.NIC a projektu ADAM.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).