Hlavní navigace

Osobní údaje uživatelů třetím stranám neprodáváme, brání se Avast

12. 12. 2019

Sdílet

Nové pražské sídlo Avastu Autor: Erste Group Immorent

Čtyři rozšíření od české kyberbezpečnostní společnosti Avast byly nedávno staženy ze strany Mozilly a Firefoxu a s podobným krokem přišla i Opera. Podle některých Avast vyvíjí spyware a množí se debaty o tom, zda firma nakládá se získanými daty eticky a jak moc na nich vydělává.

Avast k aktuálnímu vývoji zaslal Lupě poslední vyjádření:

Bezpečnost a soukromí našich uživatelů jsou pro Avast absolutní prioritou, a proto máme funkční a komplexní proces na ochranu jejich dat. V posledních dnech se objevily zprávy o tom, že prodáváme osobní údaje třetím stranám, což není pravda.

Aby naše rozšíření prohlížeče mohla plnit svou úlohu, tedy detekovat a blokovat hrozby, potřebujeme, aby bylo možné shromažďovat informace o adresách URL. Tímto způsobem fungují naše ale i další antivirová řešení na trhu. Pro tuto činnost ale nepotřebujeme žádné osobní údaje. Abychom chránili soukromí našich uživatelů, jsou data, která shromažďujeme, zbavena všech osobně identifikovatelných informací (PII), což znamená, že jsou uloženy v neidentifikovatelném formátu.

Tato agregovaná statistická data také sdílíme s naší vlastní marketingovou analytickou společností, Jumpshot (zde Avast vlastní 65 procent – poznámka), a v tomto jsme byli k našim zákazníkům transparentní od chvíle jejího startu: https://blog.avas­t.com/2015/05/29/avast-data-drives-new-analytics-engine/.

Vnímáme obavy veřejnosti a také věříme v přijímání nových postupů v případě potřeby, a proto pracujeme na přijetí změn v našich rozšířeních v souladu s novými zásadami ochrany osobních údajů společnosti Mozilla.

V Avastu se snažíme shromažďovat pouze data nezbytná pro poskytování našich služeb. Pracujeme v souladu s GDPR a s dalšími osvědčenými postupy v našem oboru, které jsou popsány v našich Zásadách ochrany osobních údajů. Máme také Portál ochrany osobních údajů, na kterém se mohou naši zákazníci přihlásit a ověřit, jaké osobní údaje o nich máme.

Vedení Avastu pak další informace popisuje v článku na webu Forbes.com.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 12. 12. 2019 15:23

  LM

  "V posledních dnech se objevily zprávy o tom, že prodáváme osobní údaje třetím stranám, což není pravda."

  Ve skutečnosti je rozdáváme zadarmo.

 • 12. 12. 2019 18:37

  Jaroslav Havlín

  Už jen ta skutečnost, že se jedna firma zabývá vývojem bezpečnostního softwaru a zároveň marketingem, mi přijde značně kontroverzní. Vypadá to na střet zájmů.

  V případě tohoto druhu firmy není zas až tak podstatné, jestli prodává zrovna osobní data, nebo jakákoliv uživatelská data. (Z vyjádření není úplně zřejmé, zda Avast agregovaná data poskytuje pouze Jumpshotu, nebo i dalším třetím stranám.)

  I agregovaná a anonymizovaná data se mohou hodit při trénování různých statistických/AI systémů a pomáhat tak i firmám typu Cambridge Analytica při ovlivňování veřejného mínění. Slušné bezpečnostní firmy by měly předcházet i těmto typům hrozeb.

  12. 12. 2019, 18:38 editováno autorem komentáře

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).