Hlavní navigace

Ostrava ruší časové omezení bezplatné Wi-Fi v MHD, chystá také chytrou zastávku

4. 6. 2019

Sdílet

MHD v Ostravě Autor: Jan Sedlák

Dopravní podnik Ostrava (DPO) nadále pracuje na bezplatném připojení k Wi-Fi internetu v rámci městské hromadné dopravy. Ten začal být nasazovaný v březnu letošního roku s tím, že pro plné využití bylo nutné si stáhnout mobilní aplikaci MojeDPO. Bez ní bylo možné se připojit pouze na patnáct minut. Nově toto omezení odpadá.

Wi-Fi síť lze nyní využívat bez časového limitu i bez aplikace. Ti cestující, kteří ji budou využívat, každopádně nadále budou mít výhodu, protože jim nebude rychlost omezena na 384 kbps. DPO říká, že s aplikací má být rychlost „až třikrát vyšší“. Uživatelé nicméně hlásí, že Wi-Fi aktuálně ve vozech často nefunguje a DPO technologii stále testuje a upravuje.

Šéf DPO Daniel Morys v rozhovoru pro Lupu uvedl, že dopravní podnik Wi-Fi síť využívá pro sběr dat, díky čemuž bude moci do budoucna řídit a plánovat dopravu a podobně: „Nám jde o big data, která analyzujeme, díky čemuž získáváme takzvanou analýzu přepravních vztahů. Můžeme tak zjistit, odkud kam se lidé pohybují, a věříme, že jakmile budeme mít dat dostatečné množství – a dnes jich máme terabyty – pustíme nad tím robustnější business intelligence a strojové učení, což nám pomůže redesignovat celou síť. […] Dnes máme 22 tisíc stažení naší aplikace. Když svezeme čtvrt milionu lidí denně, deset procent už je ta kritická masa, která se dá extrapolovat.“

Ostravský dopravní podnik nyní také chce experimentovat s takzvanou chytrou zastávkou. Skrze web icitypoint.eu vyzývá občany, aby definovali, co by taková zastávka měla umět. Nabízí se informování i příjezdech vozů v reálném čase, poskytování Wi-Fi, technologická atrakce, instalace senzorů a další.

Jak vypadá aplikace MojeDPO:

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).