Hlavní navigace

Ostrava se zbaví papírových jízdenek, roste zájem o bezkontaktní platby

20. 7. 2018

Sdílet

MHD v Ostravě Autor: Jan Sedlák

Ostrava je velmi příjemné město, které se navíc snaží rychle modernizovat a mimo jiné se z něj stává jedno ze zdejších IT center. Modernizace se týká také městské hromadné dopravy. Ostrava už před dvěma lety ve vozech MHD zavedla placení bezkontaktními platebními kartami a do budoucna chce tento koncept rozšířit. V plánu je kompletně se zbavit papírových jízdenek.

Dopravní podnik Ostrava (DPO) prozatím ohlásil vizi a stanovil rámcový čas, kdy by ke konci papíru mělo dojít – aktuálně se mluví o konci roku 2019. Podnik už rozjel poměrně viditelnou kampaň, která zahrnuje například billboardy v centru města.

O konci klasických jízdenek informují také automaty, kde je možné si jízdné za mince koupit. Na nich se píše „Již brzy tady nebudu! Raději plaťte kartou přímo ve vozidle.“ DPO také provozuje samostatný portál Platební karta. Tam je možné si do systému registrovat svoji kartu a následně si přes e-shop na kartu nahrávat dlouhodobé jízdenky.

DPO počátkem července vydal několik čísel, které o placení pomocí bezkontaktních karet informují. Měsíčně se již prodává přes 300 tisíc těchto jízdenek s tím, že klesá zájem o ty papírové. Letos v červnu se prodalo rekordních 304 577 kusů elektronických jízdenek. Od 30. června 2016 se prodalo 4,3 milionu jízdenek v hodnotě více než 78 milionů korun.

„Ostravský systém platby kartou ve vozidlech MHD je zcela unikátní a především výhodný. Cestující nakupují jednotlivé jízdenky během dne podle svých potřeb a systém na konci dne vypočítá nejvýhodnější variantu jízdného. Nejvyšší cena za cestování samotného držitele karty nikdy nepřekročí 80 Kč, což je hodnota 24hodinové jízdenky,“ chlubí se DPO.

DPO také letos v únoru zavedl možnost si během platby kartou ve voze pořídit jízdenek více. Stačí na dotykové obrazovce kliknout na nabídku „Spolucestující“ a přidat až čtyři další lístky.

Současné automaty na papírové jízdenky nezmizí zcela. Ostrava některé z nich hodlá předělat na výdej elektronických karet. DPO vedle toho umožňuje platit pomocí SMS jízdenky a skrze kartu ODISka, která platí v celém kraji.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).