Hlavní navigace

Ostravské superpočítače se budou podílet na mezinárodním výzkumu velkých dat

9. 4. 2019

Sdílet

Budova ostravského superpočítače Autor: VŠB

Národní superpočítačové centrum IT4Innovations, které sídlí v Ostravě, se připojilo do mezinárodní organizace Big Data Value Association (BDVA). Ta v současné době čítá přes dvě stovky členů z akademické, veřejné i soukromé sféry. Mimo jiné jsou zde jména jako Siemens, Atos, Orange, SAP, IBM, Nokia, Intel nebo Huawei. IT4Innovations je druhým českým subjektem v organizaci a následuje Karlovu univerzitu.

Neziskový subjekt se soustředí na výzkum a vývoj v oblasti velkých dat. Karlova univerzita se zaměřuje na sekci data analytics, ostravské superpočítačové centrum pak na obory data managementdata architecturesdata analyticsdata protection data visualisation.

„Jako řádný člen se můžeme podílet na veškerých činnostech organizace, máme plné hlasovací právo a také můžeme být zvoleni do předsednictva. K významným výhodám rovněž patří možnost přímého přístupu na jednání s Evropskou komisí a zástupci členských zemí a tím získání možnosti ovlivnění strategického záměru v této oblasti, což považuji za klíčové,“ uvádí výzkumnice IT4Innovations Kateřina Slaninová.

IT4Innovations se rovněž angažuje v evropském projektu EuroHPC, který chce dosáhnout na exascalea na starém kontinentu buduje síť superpočítačů. Slabší superpočítač Anselm se v květnu dočká upgradu, silnější Salomon si pak vylepšením projde v roce 2020. Ostrava si také nedávno pořídila „stolní“ superpočítač Nvidia DGX-2, který je plný grafických karet a slouží ke strojovému učení a spol.

Spuštění Nvidia DGX-2 v Ostravě:

Ostravský superpočítač Salomon:

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).