Hlavní navigace

V Ostravě jako první v regionu spustili třetí superpočítač, vejde se pod stůl

4. 3. 2019

Sdílet

Nvidia DGX-2 na IT4Innovations

Národní superpočítačové centrum v Ostravě IT4Innovations dnes oficiálně do provozu uvedlo svůj třetí superpočítač. Nejde o tradiční sálový stroj, ale menší jednotku DGX-2 od společnosti Nvidia. Ta modely DGX označuje také jako „osobní superpočítače“, které jsou určené pro zpracování úloh spojených s umělou inteligencí a strojovým učením.

Výkon DGX-2 dosahuje až 2 petaFLOPS a vejde se do jedné části serverového racku. Stroj váží 180 kilogramů, na montáž do racku byl potřeba serverový výtah a celá akce trvala několik hodin.

Na AI a ML operace bude stroj využíván také v Ostravě. Zakázku na dodávku DGX-2 o celkové hodnotě 6,998 milionu korun vyhrála česká společnost M Computers. Jde vůbec o první instalaci tohoto zařízení ve střední a východní Evropě. M Computers na český trh dodává také například Nvidia DGX Station – menší verzi s cenovkou milion korun a výkonem 0,5 petaFLOPS.

Rozšíření ostravské infrastruktury podporuje Evropský fond pro regionální rozvoj (ERDF). IT4Innovations je součástí evropského projektu EuroHPC, který chce vybudovat celoevropskou síť superpočítačů a dostat se na rychlost exascale. V Ostravě se vedle DGX-2 provozují dva hlavní superpočítače. Nejvýkonnější je Salomon a starší Anselm se upgradu dočká už letos (slavnostní spuštění je naplánováno na 27. května).

DGX-2 obsahuje šestnáct grafických karet Nvidia Tesla V100 (využívají propojení NVSwitch/NVLink), grafickou paměť 512 GB, má 81 920 jader CUDA a 10 240 jader pro Tensor. Součástí je rovněž Dual Intel Xeon Platinum 8168 na 2,7 GHz a s 24 jádry a 1,5 TB paměti. Podrobnější technické specifikace naleznete zde (PDF).

Nvidia také do strojů DGX včetně modelu DGX-2 dodává vlastní verzi Ubuntu Linuxu, která je připravená pro strojové učení a umělou inteligenci. Součástí jsou například vyladěné ovladače pro GPU nebo nástroje jako Docker, TensorFlow, Torch, MXNet a další. Napojit se lze také na Nvidia GPU Cloud.

Spuštění Nvidia DGX-2 na IT4Innovations v Ostravě:

Jak vypadá Nvidia DGX Station (slabší verze než „ostravská“ DGX-2):

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).