Hlavní navigace

Ostravský superpočítač Salomon dopočítal a odešel do křemíkového nebe

15. 12. 2021

Sdílet

Salomon Autor: IT4Innovations

Kdysi čtyřicátý nejrychlejší superpočítač světa dopočítal a odebral se do křemíkového nebe. V národním superpočítačovém centru IT4Innovations v Ostravě v pondělí 13. prosince vypnuli stroj Salomon. Po šesti letech v provozu spočítal poslední úlohu.

Salomon šel do provozu v roce 2015. Výkon měl 2 petaFLOPS, dodavatelem bylo SGI, dnes Hewlett Packard Enterprise. K dispozici bylo 1008 výpočetních uzlů, každý s 24 jádry procesorů Intel generace Haswell (vždy dvě dvanáctijádra na 2,5 GHz a 128 GB RAM). 576 uzlů bylo standardních neakcelerovaných a 432 uzlů využívalo akcelerátory Intel Xeon Phi. Intel už tuto technologii nenabízí, namísto toho se prosazují Nvidia a AMD.

Salomon během svého chodu zvládl spočítat 8,7 milionu úloh v rámci 1085 výzkumných projektů. Přepočíst to lze také na 1014 milionů jádrohodin výpočetního času.

V Ostravě nyní běží dva superpočítače. Jedničkou je nedávno rozběhnutá Karolina s celkovým teoretickým výkonem 15,2 petaFLOPS. Slabší Barbora má 826 teraFLOPS. Dřívější Anselm je v muzeu v Dolních Vítkovicích. O superpočítačích v Ostravě jsme nedávno podrobně psali.

Superpočítač Karolina v Ostravě:

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).