Hlavní navigace

Nevyřešená životní situace českého občana

7. 2. 2005
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

O adrese "portal.gov.cz" se už psalo ledacos. Leckoho může iritovat, že tento server, který si všichni platíme z daní, má šílená URL a špatně se na něm orientují nevidomí. Pozastavme se ale nad tím, jak pomůže někomu, kdo není webdesigner, dobře vidí a neuráží ho URL jako http://portal.gov.cz/ wps/portal/ _s.155/6966/.cmd/ ad/.c/3413/.ce/7128/.p/ 5147?PC_5147_id= 1804&PC_5147_executeAction= ZobrazitDokument#7128 (to je skutečné URL, pouze jsem přidal mezery, abych neublížil layoutu Lupy.cz). Dostal jsem se totiž do reálné životní situace, která přímo volala po tom, aby byla vyřešena pomocí portal.gov.cz.
O adrese portal.gov.cz se už psalo ledacos. Leckoho může iritovat, že tento server, který si všichni platíme z daní, má šílená URL a špatně se na něm orientují nevidomí. Pozastavme se ale nad tím, jak pomůže někomu, kdo není webdesigner, dobře vidí a neuráží ho URL jako http://portal­.gov.cz/ wps/portal/ _s.155/6966/.cmd/ ad/.c/3413/.ce/7128/­.p/ 5147?PC_5147_id= 1804&PC_5147_­executeAction= ZobrazitDokumen­t#7128 (to je skutečné URL, pouze jsem přidal mezery, abych neublížil layoutu Lupy.cz). Dostal jsem se totiž do reálné životní situace, která přímo volala po tom, aby byla vyřešena pomocí portal.gov.cz:

Končila mi platnost cestovního pasu a potřeboval jsem získat nový. Přicházím tedy na portal.gov.cz a očekávám, že se zde dozvím, kam se mám vydat a co si tam mám s sebou vzít. Nejdříve chvíli váhám, jestli mám kliknout na „Občan“, nebo na „Životní situace“ (protože jsem občan a chci vyřešit životní situaci). Volím první možnost (a později si ověřuji, že druhým způsobem bych dosáhl stejného výsledku, mírně odlišnou cestou). Na další stránce čtu hlavní text a nenacházím v něm to, co hledám. Až po pár vteřinách si všimnu navigační lišty skrčené v levé části obrazovky, která je ve skutečnosti tím důležitým, co hledám. Volím sekci „Cestování“, pak „Cestovní doklady“ a pak „Vydání cestovního dokladu“.

Ocitám se na další stránce, kde se dozvídám, že potřebuji formulář (který není možno si stáhnout elektronicky – za což ovšem portal.gov.cz nemůže a je to tam vysvětleno), doklady a foto. S tím vším mám dojít na obecní úřad. Klikám na link „Obecní úřad“ a vybírám „Praha 2“ a po třech kliknutích se dostávám na stránku s údaji o „Úřadu městské části Praha 2“. A tady nastává první zádrhel.

Dozvídám se, že Úřad sídlí na náměstí Míru a má přinejmenším tři další adresy: Karlovo náměstí („informační kancelář a pracoviště ověřování“), Žitná 51 („pracoviště ověřování“) a Štěpánská 1 („státní sociální podpora“). Které z toho je to pravé? Portál přece v tuto chvíli už má vědět, že chci nový pas, a nemá mi co nabízet nějakou „státní sociální podporu“! Jako „odbory“ tohoto úřadu jsou uvedeny pouze „matrika“, „stavební úřad“ a „živnostenský odbor“. O cestovních dokladech nikde ani zmínka! Jediný další odkaz zní „internetová stránka: www.praha2.cz“. Jakožto internetově zběhlému člověku je mi jasné, že v tuto chvíli již systém portálu zcela zapomněl na to, že mám nějakou životní situaci, a prostě mě hodil na obecnou stránku úřadu (v levém navigačním sloupci vidím seznam všech úřadů v ČR, což mě skutečně nezajímá a systém by měl v tuto chvíli vědět, že mě to nezajímá!).

V tuto chvíli bych mohl konstatovat, že mi portál pomohl přibližně na polovic (spíše o něco méně), a vzdát to. Ale zkouším kliknout na www.praha2.cz. A podle očekávání se ocitám na úvodní stránce www.praha2.cz. Tedy většina mého dosavadního klikání byla k ničemu a vedla pouze ke zjištění, že úřad Prahy 2 má adresu praha2.cz. Na ní musím znovu zvolit „Co dělat, když“, pak musím znovu vyhledat, že sháním nový pas a pak se znovu dočtu, jaké dokumenty k tomu potřebuji. A znovu se nedozvím, kam mám s těmi dokumenty jít!

KL24

V tuto chvíli bych jako průměrný občan pravděpodobně byl dost naštvaný a nadával bych tomu, kdo celou tu stránku napsal. Pak bych se možná vydal na první zmíněnou adresu – na centrálu Městského úřadu na náměstí Míru. A tam teprve bych zjistil, že celá budova je již několik měsíců v rekonstrukci a kromě stavebníků v ní nikoho nenajdu…

Je možné, že se někde na zmíněných serverech opravdu můžu dočíst, že pasy se vydávají v Žitné a že na náměstí Míru probíhá rekonstrukce. Ale když jsem se držel toho, co považuji za „postup standardního návštěvníka“, nedozvěděl jsem se ani jedno. Takže nedík.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je víceméně nezávislým publicistou, překladatelem, programátorem, skladatelem a tak podobně.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).