Hlavní navigace

Patrick Zandl má nový kšeft. Bude řídit pro CZ.NIC projekt Turris Omnia

17. 1. 2017

Sdílet

Projektový tým routeru Turris Omnia přebírá Patrick Zandl. Ten by měl mít v CZ.NIC na starosti rozvoj routeru Turris Omnia, s čímž souvisí i rozšíření stávajícího týmu. Sdružení to oznámilo v tiskové zprávě

„Projekt prošel za téměř čtyři roky své existence několika fázemi. Troufám si říci, že s příchodem Patricka Zandla začíná jeho nová éra. Patrick by měl přispět především k dalšímu rozvoji projektu Turris a routeru Turris Omnia. Očekáváme od něj, že s jasnou vizí povede stávající tým a postará se o jeho vhodné doplnění,“ vysvětluje Zandlův výběr šéf CZ.NIC Ondřej Filip.

Projekt zabezpečeného routeru Turris Omnia uspěl i na mezinárodní scéně. Na crowdfundingovém serveru Indiegogo získal loni víc než dvacet milionů korun

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 17. 1. 2017 20:28

  Patrick Zandl

  Podpora na fóru by se už poslední týdny měla zlepšovat, práce Vaška je vidět (to je asi ten měsíc, co popisujete). A ano, dokumentace je další na tapetě. V každém případě díky za podporu dosud i nadále. Ano, bohužel dodavatel antény neutáhl, naštěstí naši uživatelé to zvládají :)

 • 17. 1. 2017 13:14

  Marek (neregistrovaný)

  Držím Patrickovi palce.
  Především s uživ podporou a slibovanými funkcemi.

 • 17. 1. 2017 18:29

  QA (neregistrovaný)

  Já bych to tak černě neviděl ;)

  Omnia zatím u mě funguje bezchybně stylem "zapnout & zapomenout". Tedy hlavně proto, že jsem se jí ještě z časových důvodů moc nevěnoval. Setkal jsem se jen s jedním zádrhelem, musel jsem dotáhnou wifi anténu.

  Ano, Omnia byla trochu dražší a čekal jsem na ni celý rok, ale u crowdfundingu se stávají i horší věci.

  Fórum se za poslední měsíc zpřehlednilo a problémy, které se tam reportovaly, se u mě nevyskytly. Vývojáři vydávají pravidelné aktualizace. Takže zatím nelituji, že jsem tento projekt podpořil.

  A ještě poznámka k fóru. Pokud máme otevřený hardware a software a hrabeme se v něm, tak si časem něco rozbijeme a začneme to řešit na fóru. Ale už nezmíníme co jsme všechno přenastavili, odinstalovali, nainstalovali, překompilovali, ... Je velký rozdíl jestli se na fóru diskutuje o výukové pomůcce nebo o komerčním routeru.

  Přeji si, aby nový projekťák zaměří více úsilí na dokumentaci a podporu na fóru :)

 • 18. 1. 2017 9:09

  Radovan Habáň (neregistrovaný)

  Bohužel patřím k těm, které Update 3.5 paralyzoval. Router běží na aktualizovaném jádře běží, ale nefunguje SW reset, neodesílají se statistiky atd. Přitom mám zcela standardní konfiguraci, kde je doinstalován SQM, takže bych nepředpokládal nějaké problémy na otestovaném update. Velmi mi na Omnii vadí problémy s výkonem WiFi, schizofrenie Forris x LuCI (Forris je v podstatě úplně k ničemu), velmi špatná dokumentace - např. co z LuCI parametrů funguje a co je jen do počtu a vůbec chybí popis architektury SW řešení Omnii, filosofie spolupráce balíčků jejich základní konfigurace a dále chybí od NIC dopororučené postupy konfigurací, které by nenarušily fungování stále nespolehlivého updateru. Stále nechápu, proč Omnia vybalená z krabice neumí resolvovat DNS lokální sítě (tuto funčnost vyžaduje každý) - přivítal bych kdyby NIC tuto "vlastnost" zdůvodněnil.

 • 18. 1. 2017 8:25

  wsh (neregistrovaný)

  Tak ještě by bylo fajn na to fórum dát odkaz odsud: https://omnia.turris.cz/cs/
  Je trochu zvláštní, že na hlavní stránce produktu je vyobrazení desky s jednotlivými komponentami, ale dokumentace ani technická podpora tam není.

 • 17. 1. 2017 12:49

  Martin Šoch (neregistrovaný)

  Takže únava z energomonitoru přesáhla hranici trpělivosti? Co to znamená pro plácající se energomonitor? Exit v nedohlednu a velké společnosti volí jiná řešení...

  Nevím, jestli Turris je nějaká výhra. Předražený kousek hardwaru slouží některým jen jako těžítko, protože nefunguje dostatečně spolehlivě, podpora uživatele ignoruje, slíbené featury nejsou dodávány a desítky vážných bugů nikdo neřeší.

  Na nepřehledném foru https://forum.turris.cz je pár chytrých hlav, které se snaží problémy řešit, ale nestačí to a mnoho lidí očekávalo za ty peníze funkční kousek ve stylu "zapnout & zapomenout" a byli krutě zklamáni. Někdo nadává doteď, někdo ztrátu oplakal a zakoupil Mikrotik.

  Uvidíme, co s tímhle pan Zandl zmůže. Podle mě nic a jen čekám, jak dlouho vydrží, než uteče zase jinam.

 • 18. 1. 2017 23:47

  q (neregistrovaný)

  Dodavatel anteny nedotahl, protoze je to docela obtizne. Rekl bych, ze je to zjevna konstrukcni vada. Navic je velmi snadne antenu poskodit. Neni na tom nic legracniho :(

 • 17. 1. 2017 18:43

  fd (neregistrovaný)

  Proto o kus vedle pisou jak to odstavila z provozu aktualizace? A to mel pry resit predevsim prave to, ze na ty komercni (a levne) routery zadne aktualizace nevychazeji. A oni vydaji aktualizaci, ktera odstreli pokud jsem dobre pochopil administracni web. Coz jednoznacne indikuje, ze to ani nevyzkouseli.

  Tu dokomentaci a podporu slibuji uz nekolik let, nekolikrat odkladali doruceni HW, tudiz casu meli dost. Skutek jaksi zatim .. tezko rici utek, protoze on vzal vsechny ctyri na ramena.

  Nezbyva nez souhlasit s predrecnikem, ze za cenu jedne omnie lze poridit i nekolik mikrotiku, ktery ma sice take svoje mouchy, ale alespon se pomerne vseobecne vi jake. Kutil si pak do toho mikrotika klidne openwrt muze dat take.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).