Hlavní navigace

PayPal v Česku spouští mobilní platby přes QR kódy, zatím bez poplatků

20. 5. 2020

Sdílet

PayPal a QR platby

Společnost PayPal spouští bezkontaktní mobilní platby pomocí QR kódů v České republice a na Slovensku. Česko je součástí 28 zemí, kde byla tato funkce zprovozněna. Je standardně přístupná skrze mobilní aplikaci PayPal (iOS a Android).

Placení skrze QR kódy v případě PayPalu funguje obdobně, jako už roky fungují WeChat Pay a Alipay v Číně a některých dalších zemích. Prodejce si například vedle kasy vyvěsí vlastní QR kód, který zákazníci načtou skrze aplikaci a fotoaparát na mobilu a následně zadají požadovanou částku za zboží. Následně se transakce realizuje.

Prodejci si QR kód mohou vygenerovat podle tohoto návodu. PayPal si prozatím za tyto platby nebude účtovat své tradiční poplatky. To se změní 14. září, kdy bude zaveden poplatek tři koruny a 0,9 procenta ze zaplacené částky. Bezplatná akce nyní slouží jako podpora rozšíření této služby a PayPal také mluví o podpoře obchodníků v rámci koronaviru.

V Česku nyní fungují mobilní platby Google Pay, Apple Pay, Garmin Pay a Fitbit Pay, přičemž Huawei chce letos zprovoznit Huawei Pay. Velmi minoritně lze zahlédnout i Alipay – většinou tam, kam míří čínští turisti. Platby skrze QR kódy u nás nejsou úplnou novinkou, využívá je třeba Benzina. Zřejmě nejvíce rozšířenou a nejzajímavější službou je pak české Qerko, o kterém jsme na Lupě psali.

QR platby v PayPalu jsou podporovány v těchto zemích: Spojené státy, Velká Británie, Austrálie, Rakousko, Belgie, Kanada, Kypr, Česká republika, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Německo, Řecko, Hongkong, Maďarsko, Irsko, Itálie, Lotyšsko, Lucembursko, Malta, Nizozemsko, Portugalsko, Slovinsko, Slovensko, Švédsko, Švýcarsko, Španělsko.

Jak fungují QR platby přes české Qerko:

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Reportér Lupa.cz a E15. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).