Hlavní navigace

Policie ukončila vyšetřování ransomwarové nákazy v benešovské nemocnici, pachatele nenašla

Sdílet

David Slížek 18. 8. 2020

Případ odložen. To je výsledek několikaměsíčního vyšetřování ransomwarové nákazy, která loni v prosinci na několik týdnů ochromila provoz Nemocnice Rudolfa a Stefanie ve středočeském Benešově. Pachatele se nepodařilo vypátrat, oznámila středočeská policie v tiskové zprávě.

„Benešovská nemocnice od počátku striktně odmítla s útočníkem komunikovat, a nereagovala ani na [požadavek na] zaslání výkupného. Policie nemá informace o tom, že by při útoku unikla data o složkách pacientů,“ tvrdí vyšetřovatelé.

Policie na vyšetřování spolupracovala s IT zaměstnanci benešovské nemocnice, s Národní centrálou proti organizovanému zločinu (NCOZ), zaměstnanci Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) a antivirovou společností ESET.

„Nejdelší čas vyžadovalo vyčíslení škody ze strany benešovské nemocnice, kdy její výše přesahovala 59 milionů korun,“ popisuje policie. Nejvyšší škody nemocnici způsobilo omezení provozu – jde o ztrátu příjmů z plánovaných úkonů či příjmů z transfúzní stanice. 

TIP: Jak ransomware funguje a jak se proti němu bránit? Čtěte náš seriál Ransomware

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.