Hlavní navigace

Policie v Evropě hackla šifrované telefony EncroChat, měsíce odposlouchávala zločince

3. 7. 2020

Sdílet

EncroChat - šifrování - policie Autor: Europol

Policejní orgány několika evropských zemí se společně s Europolem pochlubily nebývalou operací. Několik měsíců odposlouchávala komunikaci v šifrovaných telefonech firmy EncroChat, které byly používány zločinci. Celá akce vedla zatím k několika stovkám zatčení ve Francii, Nizozemsku a dalších zemích.

Jak popisuje server Motherboard, EncroChat nabízel zájemcům speciálně upravený smartphone s dvěma operačními systémy: jedním byl normální Android, který maskoval skutečnou funkci telefonu, druhým pak upravený systém s aplikacemi pro šifrovanou textovou komunikaci, která probíhá přes firemní servery. EnroChat z telefonů také fyzicky odstranil GPS čipy, kameru či mikrofon.


Autor: Europol

Upravený systém nabízel kromě zabezpečené komunikace i možnost po zadání PINu vymazat celý obsah zařízení. Uživatelé za používání služby platili poplatek 3 tisíce eur za rok. Podle policie měl EncroChat desítky tisíc uživatelů a byl velmi oblíbený mezi dealery drog a dalšími zločinci.

Francouzským vyšetřovatelům se letos v březnu podařilo do telefonů instalovat software, který dokázal nejen zablokovat funkci na vymazání telefonu, ale zároveň uměl odpozorovat PIN a číst obsah zpráv, které si uživatelé posílali. 

Když v květnu EncroChat na kompromitaci svých zařízení přišel, pokusil se proti odposlouchávacímu softwaru zasáhnout, ale nepodařilo se mu jej odstranit, v červnu proto své služby ukončil. Policie ale mezitím dokázala nashromáždit více než sto milionů odeslaných zpráv a na jejich základě začala se zatýkáním podezřelých. Kromě Francie a Nizozemska zasahovala i ve Švédsku, Norsku či Velké Británii. 

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).