Hlavní navigace

Policie zadržela organizovanou skupinu, která na internetu ukradla 40 milionů

15. 6. 2022

Sdílet

Policie ČR - ilustrační foto Autor: Depositphotos

Policii České republiky se podařilo zadržet organizovanou skupinu podvodníků, která přes internet od roku 2019 páchala podvody na důvěřivých zákaznících. Poškozených bylo bezmála 200, škoda se dostala ke 40 milionům korun.

Policie ČR případ popisuje takto:

V České republice jsme začali registrovat případy, kdy poškození byli podvedeni ve chvíli, když si chtěli koupit vozidlo a zareagovali na inzerát umístěný na českých bazarových serverech. Vždy se jednalo o vozidla, která byla prodávána někde v Evropě, mimo území České republiky. Prodejce s kupujícím zprvu komunikoval pouze přes email, vozidlo mu vychválil do nebes a slíbil, že ho nechá dovézt do České republiky přepravní společností. Následně se kupujícímu již telefonicky ozvala podvodnice, která mu řekla, že je vozidlo již na hranicích, ale nastal problém s celníky a potřebuje zaslat peníze jako zálohu. Tato záloha byla zpravidla ve výši okolo půl milionu korun. Důvěřivý kupec tyto peníze podvodníkům v dobré víře poslal a tím vše skončilo. Již se mu nikdy nikdo neozval a o peníze přišel.

Pražští kriminalisté zjistili, že stopa vede do Rumunska, kde se nachází hlavní organizátor tohoto podvodu, který má několik spolupachatelů. Také zjistili, že další dva spolupachatelé jsou v České republice. Proto musel být Eurojustem zřízen speciální tým pod názvem JIT, který měl za úkol celý případ vyšetřit a jeho členy byli jak čeští, tak rumunští policisté.

Detektivové z pražského 2. oddělení na případu pracovali několik let a i přestože se hlavní pachatel tohoto podvodu nacházel v zahraničí, podařilo se jim ho lokalizovat a posléze zadržet.  Díky kvalitní spolupráci obou stran kriminalisté  zadrželi celkem 5 osob, a to jak hlavu celé skupiny, tak i všechny spolupachatele. K uniknutí před spravedlností jim nepomohl ani fakt, že ke komunikaci používali pouze dobíjecí sim karty, které měnili i několikrát denně.

 V průběhu celé realizace bylo provedeno celkem 17 domovních prohlídek a to jak na území České republiky, tak v Rumunsku. Za nepoctivě vydělané peníze z osmadvaceti fiktivních inzerátů, si pachatelé pořizovali nemovitosti, pozemky a luxusní auta a všechen tento majetek v hodnotě bezmála šestnáct milionů korun, jim kriminalisté zajistili.

Čtyřiatřicetiletý cizinec a jeho čtyři přibližně stejně staří spolupachatelé jsou v současné chvíli podezřelí ze spáchání trestného činu podvod, za což jim s ohledem na způsobení škody velkého rozsahu, hrozí až desetiletý pobyt za mřížemi.

Případ pánské kabelky

Policie upozorňuje, aby lidé nakupující přes internet byli opatrní a neplatili dopředu za něco, co nikdy neviděli. Množí se případy, kdy podvodníci chtějí po zákaznících vyplnit například údaje k platební kartě nebo internetovém bankovnictví a tímto způsobem pak vysají peníze z účtu. Jako příklad lze uvést tento případ opět popsaný policií:

Radost z úspěšného a rychlého prodeje obnošené pánské kabelky ještě rychleji vystřídaly, rozčarování, vztek a nakonec i zklamání.

Jedenatřicetiletý muž z Brněnska totiž kabelku nabídl k prodeji v internetové inzertní aplikaci. Téměř obratem se mu ozval zájemce a poslal odkaz, v němž prodávající vyplnil identifikační údaje k platební kartě a následně poskytl i přihlašovací údaje do internetového bankovnictví. Současně sdělil i bezpečnostní kódy.

Uspokojení z rychlého a úspěšného obchodu vystřídal po krátkém čase šok v podobě zprávy z banky. V esemesce se dočetl, že mu byl poskytnut skoro milionový úvěr. Muž reagoval okamžitě. Spolu s pracovníky banky se mu podařilo transakci úspěšně zastavit. Nepovedlo se ale zastavit tok peněz, který poskytnutí půjčky předcházel.

V šesti transakcích podvodník převedl na několik účtů celkem tři sta tisíc korun. Více než sto tisíc korun zmizelo z účtu jedenačtyřicetileté cizinky, která podlehla telefonickému tlaku podvodníka. Ten ji jménem bezpečnostního agenta banky donutil instalovat software na vzdálenou správu počítače.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 15. 6. 2022 14:09

    Smazaný profil

    “jsou v současné chvíli podezřelí ze spáchání trestného činu podvod“
    Doufam, ze me zvedaveho ctenare bude lupa dal informovat o prubehu teto dulezite kauzy. Well click played bait

  • 15. 6. 2022 19:10

    bez přezdívky

    Podvodníci na Bazos.cz, kteří posílají odkaz na takzvaný/fiktivní "PPL Kurýr", pěkné video s vysvětlením přímo k tomu je zde:

    https://www.mall.tv/jirka-vysvetluje-veci/podvodnik-na-internetu-nejdriv-nas-chtel-okrast-pak-naverbovat

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Reportér Lupa.cz a E15. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).