Hlavní navigace

Posílení pravomocí Vojenského zpravodajství v kyberprostoru se odkládá

1. 2. 2017

Sdílet

Poslanecká sněmovna bude novelu zákona o Vojenském zpravodajství projednávat v druhém čtení až v březnu. Na svém jednání se na tom dohodli zástupci parlamentních stran, informuje agentura ČTK.

Novelu má do té doby znovu projednat sněmovní výbor pro obranu a bezpečnostní výbor. Zákon se má také zpřesnit a poslanci mají dostat prostor na přípravu případných pozměňovacích návrhů.

Podle novely, o které jsme na Lupě psali už loni v červnu, by Vojenské zpravodajství mělo získat možnost instalovat „internetové odposlechy“ přímo u poskytovatelů připojení. O jejich nasazení by měla místo soudu rozhodovat přímo vláda.

Vojenští špioni by tak teoreticky získali možnost sledovat veškerý provoz na internetu, což se nelíbí ani zástupcům poskytovatelů, ani dalším oborovým sdružením. Proti zákonu protestovalo Sdružení pro internetový rozvoj (SPIR) a společný otevřený dopis předsedovi vlády poslal také CZ.NIC, NIX a ICT unie.

Vznikla také nová neformální organizace Přichází rozvědka, která se proti novele snaží sbírat podpisy v nezávazné online petici.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).