Hlavní navigace

Poskytovatelé připojení budou od ledna muset blokovat stránky s nelegálními léčivy

26. 11. 2021

Sdílet

Nedostupný obsah - cenzura - acces denied Autor: Depositphotos

Je tady další seznam stránek, které budou muset poskytovatelé připojení k internetu blokovat. Novela zákona o léčivech tuto povinnost zavádí od 1. ledna 2022 pro weby, které na svůj seznam stránek s nelegální nabídkou léčivých přípravků zařadí Státní ústav pro kontrolu léčiv. Na Twitteru na změnu upozornil Jaromír Novák.

Podle novely ústav zveřejní seznam, na kterém budou adresy stránek a data jejich zápisu či případného výmazu. Poskytovatelé pak budou muset takové weby blokovat. V § 101c se konkrétně píše:

Poskytovatel připojení k internetu na území České republiky je povinen zamezit v přístupu k internetovým stránkám uvedeným v seznamu stránek s nelegální nabídkou léčivých přípravků, a to do 15 dnů ode dne zveřejnění internetové stránky v seznamu stránek s nelegální nabídkou léčivých přípravků. 

Jde o obdobný postup, jaký od roku 2017 zavedlo ministerstvo financí u webů s nelegálním hazardem. Na jeho seznamu jsou v tuto chvíli stovky adres, většinou přitom jde o varianty jedné domény – provozovatelé totiž evidentně zkoušejí omezení obejít tak, že do domén přidávají číslice.

Zástupci IT komunity už tehdy upozorňovali na to, že jde o nebezpečný precedens, který může vést k tomu, že budou blokování webů z různých důvodů požadovat i další úřady.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).