Hlavní navigace

Teroristický obsah musí z webů zmizet do hodiny. Europoslanci schválili nové nařízení

29. 4. 2021

Sdílet

Evropská unie - Evropská komise - EU - vlajky Autor: Depositphotos

Evropským parlamentem prošlo nové nařízení o prevenci šíření teroristického obsahu online (PDF). Provozovatelům online služeb, kteří umožňují nahrávání uživatelského obsahu, přinese novou povinnost: budou muset smazat obsah, který úřady označí za teroristický, do jedné hodiny od jeho nahlášení a obdržení úředního příkazu k jeho smazání.

Teroristický obsah nařízení definuje jako materiály přímo či nepřímo oslavující teroristické činy, vybízející někoho ke spáchání nebo k podílu na teroristického útoku či k účasti v teroristické skupině, nebo obsah s návody na výrobu zbraní či výbušnin za účelem spáchání teroristického činu. Výjimku mají mít materiály publikované pro výukové, žurnalistické, umělecké nebo výzkumné účely.

Úřady budou moci vydat příkaz ke smazání teroristického obsahu v jakékoli členské zemi EU, tedy i v zahraničí. Poskytovatel online služby pak bude muset obsah odstranit nebo k němu zamezit přístup všem uživatelům v EU. Obsah ale bude muset na 6 měsíců uložit pro účely případného vyšetřování a také kvůli možnosti, že by jej musel obnovit.   

Provozovatel nebo uživatel, který obsah nahrál, totiž mají mít možnost se proti příkazu do 48 hodin odvolat. Příslušný úřad má do 72 hodiny rozhodnout, zda odvolání vyhoví. Pokud ano, může příkaz ke smazání zrušit.

Provozovatelé, kteří budou dostávat příkaz ke smazání teroristického obsahu častěji než dvakrát do roka, také mají mít povinnost přijmout preventivní opatření proti šíření teroristického obsahu na jejich službách. Podle nařízení to mohou být technické nástroje pro rozpoznávání a rychlé mazání teroristického obsahu, nástroje pro jeho hlášení uživateli nebo moderace obsahu.

Za nesplnění povinnosti teroristický obsah mazat mají provozovatelům hrozit zatím blíže neurčené sankce, které mají stanovit členské státy. Pokud provozovatel nebude mazací příkazy poslouchat dlouhodobě, má mu hrozit pokuta ve výši až 4 % jeho globálního ročního obratu.

Nařízení teď bude vydáno v oficiálním věstníku EU. Členské státy mají rok na to, aby se jím začaly řídit.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).